Obvinění pro střelce z floridského letiště, hrozí mu trest smrti

Američtí federální žalobci v sobotu obvinili Estebana Santiaga, který je podezřelý ze střelby na letišti ve floridském Fort Lauderdale. Podle agentury AP může dostat trest smrti nebo být odsouzen do vězení až na doživotí. Šestadvacetiletý vojenský vysloužilec z Iráku podle policie v pátek zastřelil v letištní hale pět lidí a osm dalších zranil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

FBI na letišti ve floridském Fort Lauderdale | Zdroj: Reuters

Esteban Santiago přiletěl na Floridu z Aljašky a podle vyšetřovatelů na místo přicestoval se záměrem útočit. Pistoli měl v zavazadle, které si v hale vyzvedl. Pak odešel na toaletu, kde zbraň nabil a následně z ní začal pálit v prostoru pro výdej zavazadel. Když vystřílel náboje, pistoli zahodil a lehl si na zem, napsala AP.

Odborníci nyní zjišťují, zda roli v jeho činu sehrála duševní choroba. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nicméně stále ještě nevyloučil terorismus jako možný motiv. Nyní je muž ve vazbě a v pondělí by měl stanout před soudem.

Útočník začal pálit na letišti na Floridě. Zabil pět lidí, policie ho zadržela

Číst článek

Santiago před několika měsíci řekl FBI, že americká vláda ovládá jeho mysl a nutí ho sledovat videa teroristického Islámského státu (IS). Jeho duševní zdraví v minulosti zkoumali lékaři v nemocnici, uvedla televize CNN.

Santiago v roce 2007 vstoupil do Národní gardy v Portoriku. V dubnu 2010 odjel na deset měsíců do Iráku. Později působil jako rezervista na Aljašce, kde ho ale ze služby propustili pro neuspokojivý výkon.

Aljašská policie v sobotu sdělila, že Santiagovi loni, kdy procházel psychiatrickým vyšetřením, zbraň odebrala, v prosinci mu ji ale vrátila, protože nespáchal žádný zločin. Policisté z největšího aljašského města Anchorage podle agentury Reuters uvedli, že zatím není jasné, zda šlo o stejnou zbraň, s níž v pátek útočil ve Fort Lauderdale.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme