Obyvatel USA je 300 milionů

Spojené státy dnes dosáhly magické hranice počtu 300 milionů obyvatel. O 100 milionů obyvatel se přitom nejbohatší země světa rozrostla za necelých 40 let. Jak takový rychlý růst Ameriku ovlivňuje a jak se mění? To zjišťoval na Universitě District of Columbia ve Washingtonu zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké děti,

Americké děti, | Foto: National Guard New York

Zatímco Evropská populace spíše stárne, Amerika mládne. Úspěšná, bohatá a svobodná země láká nejvíc přistěhovalců na světě. Navíc tu většina národnostních skupin, včetně bělochů, má víc dětí než třeba my v Evropě. Všechny studie od vysokých škol v San Diegu po veřejnou univerzitu tady ve Washingtonu potvrzují, že nejvíce jsou nárůstem populace zatížena města na jihu Ameriky. Jen třeba stát Arizona na hranicích s Mexikem má přírůstek čtyřicet procent obyvatel za deset let.

"Nastávají problémy s přeplněnými městy a s dopravou, ale jsou v tom velké geografické rozdíly. Poměrně stabilizovaný je severovýchod, kde už jsou možnosti rozšiřování aglomerací skoro vyčerpány. Viděno ze severovýchodu se Amerika na pohled tolik nemění, ale jsou tady velké regionální rozdíly," říká Joust Shouten, který sbírá v Americe tyto zkušenosti už 7 let.

"Pochopitelně Washington, New York, Boston, San Francisko a Los Angeles jsou tradičně velmi rušná města, ale na jihu už někde nestačí přílivu nových lidí ani rozvoj infrastruktury. A to jsou místa největších změn. Oblastí státních hranic s Mexikem."

Kromě tří set milionů občanů je podle odhadů imigračních úřadů a demografů v Americe skoro 12 a půl milionu ilegálních přistěhovalců. Statisíce žadatelů přitom ročně dostávají americké občanství. Nejvíc nových přistěhovalců je teď z Latinské Ameriky. Mexickým a dalším latinskoamerickým přistěhovalcům se také nejrychleji rodí děti, které se stávají novými americkými občany. Odborník z Bostonu Mike Charles ale upozorňuje, že to v Americe zdaleka není jediná perspektivní národnostní skupina.

"Je tady vidět velká rozmanitost, hodně lidí je z Indie, z Číny, z Koreje, stále ještě dost lidí z Anglie, Rusové, Poláci, Němci. Všichni tito lidé jsou noví Američané. Vidíte to všude, i tady na univerzitě, kde pracuji. Polovina lidi jsou tady Američané a polovina je odevšad ze světa."

Je zjevné, že typický Američan neexistuje, národnosti jsou tady ve velkém a stále se měnícím pohybu. Ať už je určen jako 300miliontý Američan kdokoliv, demografické složení Spojených států se bude měnit rychle s každým dalším a dalším novým obyvatelem země.

"Může to být ilegální přistěhovalec, Mexičan, Hispánec z jihu, ale nemyslím, že to bude běloch. Tahle skupina obyvatel se stává menší a menší," říká Mike, odborník z Bostonu, který sám odešel do Spojených států z Nizozemska.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme