Obyvatelé Beslanu žádají rezignaci severoosetského prezidenta

Obyvatelé Beslanu už druhý den blokují hlavní silnici do Vladikavkazu v Severní Osetii na jihu Ruska. Protestují tak proti pomalému vyšetřování teroristického činu ze září minulého roku, kdy ozbrojené komando přepadlo místní školu a více než 330 lidí zemřelo. Kromě toho také žádají odstoupení prezidenta Severní Osetie Alexandra Dzasochova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky beslanské školy

Trosky beslanské školy | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

Pozůstalí obětí z beslanské školy si stěžují zejména na průtahy ve vyšetřování. Kritizují speciální parlamentní komisi, že jim dosud neodpověděla kolik bylo teroristů, odkud přišli a jestli se někomu z nich podařilo uprchnout. Poukazují také na nedůsledné expertízy mrtvých těl rukojmích.

Hlavní silniční tah chtějí obyvatelé Beslanu blokovat do té doby, než dostanou věrohodné informace. Dnes se s nimi setkal severoosetský prezident Dzasochov. Snažil se je uklidnit, ale zároveň dodal, že federální síly mohou blokádu silnice vyřešit silou.

Prezident zdůraznil, že během zavádění nového postupu jmenování regionálních vůdců ze svého úřadu neodstoupí. Dzasochov byl po beslanské tragédii vystaven tvrdému tlaku veřejnosti, dožadující se jeho rezignace. Funkce se ale nevzdal, i když odvolal regionální vládu.

Členové parlamentní komise, která má vyšetřování beslanské tragédie na starosti, slíbili, že zajistí doplňující prověření obětí. Už dopředu ale vylučují možnost, že při identifikaci těl rukojmích mohlo dojít k chybám a příbuzným byly předány ostatky někoho jiného.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme