Obyvatelé Černé Hory podle prvních odhadů v referendu zvolili nezávislost

Černá Hora zřejmě bude nezávislým státem. Nevládní organizace už přišly s prvními odhady výsledků referenda, které skončilo v devět hodin večer. Odhady hovoří až o 56,6 procentech hlasů pro nezávislost. Census přitom byl 55 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černohorka líbá pro štěstí svůj hlas v referendu o nezávislosti země | Foto: AFP

Oznámeny byly jenom předběžné výsledky, ale v Podgorici už se začalo bujaře slavit. Vůdce bloku za společný stát Predrag Bulatovič na tiskovou konferenci přišel téměř se slzami v očích a snažil se zpochybnit odhad. Jeho poslední podoba přitom činila přes 56 procent, takže výsledek zřejmě nebude těsný, jak se čekalo.

Představitel nevládní organizace CESID oznámil, že takový odhad stabilizuje situaci a že na výsledku ano-ne se zřejmě nic měnit nebude.

V ulicích je plno červených černohorských vlajek, lidé se s vlajkami vyklánějí z aut a během dnešní noci se to zřejmě nezmění. Na definitivní vyhlášení platných výsledků si veřejnost bude muset ještě počkat, než budou všechny hlasy spočítány a projednány sporné lístky. Oslavy zatím nepřinesly žádné incidenty, lze to ale očekávat.

Zájem o referendum byl nebývalý. Podle neoficiálních odhadů se jej zúčastnilo zhruba 87 procent voličů. Základní podmínka, že referendum bude platné, zúčastní-li se ho nejméně polovina zapsaných voličů, tak pravděpodobně byla také splněna.

Marie Matúšů, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme