Obyvatelé Chicaga protestují. Hněv vyvolalo loňské video s policejním násilím

Řada obyvatel Chicaga vyšla do ulic poté, co úřady zveřejnily rok starý videozáznam, na němž je vidět, jak bělošský policista zastřelil 17letého afroamerického mladíka. Ten u sebe sice měl nůž, podle svědků ani podle státní zástupkyně ale policistu neohrožoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do ulic amerického Chicaga vyšel dav lidí protestovat proti policejnímu násilí | Zdroj: Reuters

Policistu Jasona van Dyka v úterý obvinila prokuratura z vraždy prvního stupně, a to na základě svědeckých výpovědí a důkladné analýzy videonahrávky.

Obviněnému prý hrozí až doživotní vězení. V historii Chicaga je to podle CNN první případ podobného obvinění člena policie.

Krátce po oznámení obžaloby byl zveřejněn videozáznam z policejní kamery, který má dokazovat nepřiměřenost zákroku. Veřejnost video šokovalo. Důstojník totiž nezletilého Laquana McDonalda zastřelil hned 16 ranami ze své pistole.

Pálil do něj i poté, co už mladík ležel bezvládně na zemi. Nejméně dvě střely zasáhly McDonalda do zad. Podle svědků musel policistu zastavit až jeho kolega.

Státní zástupkyně označila van Dykův postup za neodůvodněný. Extrémní brutalitu přiznal videozáznamu i guvernér státu Illinois.

Van Dyke tvrdí, že na něj mladík zaútočil nožem a on se bál o svůj život. V tom ho podporují také policejní odbory – prý to byla jasná sebeobrana.

Na nahrávce z loňského října je ovšem vidět, že McDonald sice měl v ruce nůž, policisty ale přímo neohrožoval. Na tak krátkou vzdálenost se k nim totiž nepřiblížil.

Případy mladých Afroameričanů zabitých za podobných okolností policisty vyvolaly ve Spojených státech protesty a sociální nepokoje v posledních letech už několikrát.

Chicagské úřady teď apelují na obyvatele, aby svému „pochopitelnému hněvu“ dali průchod pokojně a bez násilí.

Lenka Kabrhelová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme