Obyvatelé Christianie kupují od státu pozemky

Obyvatelé alternativní čtvrti Christiania v dánské metropoli Kodani si nakonec koupili od státu pozemky, které před 40 lety obsadili. Oznámil to právník zastupující zájmy hippies Knud Foldschack, podle něhož je tak další existence -"svobodné Christianie" zajištěna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malá mořská víla v Kodani

Malá mořská víla v Kodani | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

"Cílem Christianie je vytvořit samovládnoucí společnost, v níž se každý jedinec bude považovat za odpovědného za blaho celé komunity." Taková slova provázela v roce 1971 založení Svobodného města Christiania, vzniklého obsazením komplexu bývalých kasáren v dánské Kodani.

Do opuštěných budov se tehdy nastěhovalo několik set lidí a vytvořili alternativní komunu. V tehdejší době nic neobvyklého, chtělo by se říci, Christiania je však přece jen jedna z mála: přežila dodnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Christianii mluvil ve Světě o deváté spolupracovník Českého rozhlasu ve Skandinávii Tomáš Sniegoň

Po dlouholetých sporech s dánskými úřady se navíc tamním obyvatelům podařilo nevídané: "svou" čtvrť si od města zakoupili. Spolupracovník Českého rozhlasu ve Skandinávii Tomáš Sniegoň ve Světě o deváté připomněl, že oblast založil král Christian IV., který vládl Dánsku do konce třicetileté války. Vojenským účelům sloužila až do 70. let minulého století, kdy přišli hippies.

„Byl to dozvuk 60. let, chtěli vytvořit něco, kde by měli vlastní zákony - a dánské úřady to respektovaly, avšak postupem času se objevilo úskalí: obchod s drogami. Od konce 70. let dochází k napětí mezi vládami Dánska a obyvateli Christianie, která má 34 hektarů a žije tam asi 1000 lidí.“

Christiania vždy žila podle vlastních pravidel, ekonomicky navíc byla svým způsobem soběstačná. Jak ale Tomáš Sniegoň poznamenal, mnozí tamní obyvatelé už dosáhli 70 let a lidé oblasti říkají „Ráj poražených.“

I přes statut alternativního okrsku Kodaně postupně soudy přiznávaly autoritu státu a nezbývalo než se buď přizpůsobit většinovému stylu života, nebo se stát majiteli nemovitostí.

A tak snaha vydělat peníze na úhradu koupě pozemků možná přinese do oblasti ještě více komerce. „Zatím se o dohodě mezi Christianity a vládou mluví jako o kompromisu,“ poznamenal ve Světě o deváté Tomáš Sniegoň..

Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme