Obyvatelé Damašku se bojí dalšího vývoje, řada z nich odjíždí do Libanonu

Útok na Sýrii vyvolá katastrofu - je o tom alespoň přesvědčena velká část obyvatel metropole Damašku, a řada z nich proto raději odjíždí do sousedního Libanonu. Obávají se totiž, že pozice uvolněné armádou zaplní radikální islamisté. Mnozí Syřané žijící v hlavním městě však i nadále doufají, že Spojené státy nakonec nezaútočí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští běženci se už nevejdou do uprchlických táborů a musí bydlet na ulici.

Syrští běženci se už nevejdou do uprchlických táborů a musí bydlet na ulici. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Řidič minibusu volá na blížící se rodinu. Mladý muž s manželkou a dvěma dcerami přichází od hraniční kontroly pěšky. Ruce mají obtěžkané taškami a na otázku, zda chtějí nastoupit, odpoví kladně.

Podobný obrázek nyní nabízí hraniční přechod Masnaa prakticky každý den, od rána do večera.

„Přijíždím ze Sýrie, ale i Libanon je má země. Žijí tu mí rodiče. Teď si potřebuji vyřídit doklady a pak rychle za otcem a matkou, dlouho jsem své rodiče neviděl,“ říká mi asi třicetiletý rodák z Damašku. Budoucnost Sýrie je podle něj nejistá, proto odjel. Nevěří také, že se situace po případném útoku Američanů zlepší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše z libanonsko-syrské hranice, přes kterou prchají mnozí obyvatelé Damašku

„Nevím, co pak bude… Bůh nám žehnej,“ odpoví a odjíždí - za příbuznými, ke kterým se v posledních dnech uchyluje řada obyvatel syrské metropole.

„Jedu navštívit dceru, doufám, že Američané nezaútočí. Bůh přece dělá jen dobré věci,“ věří asi sedmdesátiletý muž, který se v taxíku tísní s pěti dalšími lidmi.

Rušno je však i na druhé straně. Zpět do Sýrie se totiž vrací o ještě něco více lidí, než z ní odjíždí.

„Pracuji v Libanonu. Deset let sem jezdím za prací… Jsem Syřan pracující v Libanonu, a proto také každý den jezdím domů do Damašku,“ prozrazuje řidič jednoho z autobusů.

Obama: USA se nevyhýbají diplomatickému řešení syrské krize

Číst článek

Strach prý nemá, stejně jako dvě mladé dívky. Prý je armáda ochrání, především pak od islamistů. Mnozí z nich, zejména bojovníci z Fronty Al-Nusrá, už napadli i řadu křesťanských obcí a zaútočili i na Malúlu s kláštery, kde mše jsou dodnes slouženy v jazyce z dob Ježíše Krista.

„Právě tam jedu, vůbec nevím, co se tam stalo. Mám stejné informace jako vy, z rádia a televize. Prý zabili několik kněží a vypálili kostely, tak nevím. Je to ale můj domov, moje země, proto se tam vracím,“ vysvětluje mi mnich z Malúly, který po kontrole dokladů míří do Sýrie.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme