Obyvatelé EU budou muset žít v Británii rok, než získají nárok na sociální výhody

Britská vláda hledá další cesty, jak snížit příliv cizinců z ostatních členských států Evropské unie. Navrhuje, aby tito lidé mohli čerpat výhody štědrého sociálního systému až po určité době, například po jednom roce pobytu v Británii. Londýn ohledně zamýšleného zpřísnění pravidel čeká tvrdý boj s Bruselem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn, Big Ben | Foto: Filip Jandourek

Vláda Davida Camerona má hrůzu hlavně z přílivu Bulharů a Rumunů, kterým se 1. ledna 2014 plně otevře britský pracovní trh. Kabinet chce ztížit možnosti, jak nárokovat sociální bydlení, čerpat přídavky na děti nebo se zapsat do systému bezplatné zdravotní péče.

„Chceme zabouchnout dveře před sociálními turisty,“ vzkazuje ministr práce Iain Duncan-Smith. Podle něj jsou na ostrovech vítání ‚tvrdě pracující migranti platící daně a přispívající britské ekonomice‘.

Smith chce také třeba zabránit tomu, aby lidé posílali příspěvky na děti rodinám ve své vlasti. Připouští ale, že prosadit nové podmínky přes odpor Bruselu nebude snadné.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme