Obyvatelé Falkland rozhodují druhým dnem v referendu o své budoucnosti

Budoucnost pod britskou korunou chtějí ve dvoudenním referendu potvrdit obyvatelé Falklandských ostrovů. Argentina všelidové hlasování na sporném území v jižním Atlantiku neuznává. Podle Buenos Aires je další osud ostrovů věcí dvoustranného jednání s Velkou Británií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Falklandy: Automobilové korzo ve Stanley za věrnost Británii

Falklandy: Automobilové korzo ve Stanley za věrnost Británii | Foto: Jiří Hošek

Zastánci těsné vazby na Velkou Británii zorganizovali průjezd desítek aut vyzdobených britskými a falklandskými vlaječkami centrem metropole Stanley.

Ostrované si dávají pozor, aby z jejich vyjádření moc nečišely protiargentinské postoje. Terčem kritiky jsou případně vrcholní představitelé argentinské politiky, ale ne obyčejní Argentinci.

„Prosíme zbytek světa, aby si všimnul, že my jsme tady doma a že je naším základním lidským právem rozhodovat o svém osudu. My chceme určit, pod koho chceme spadat," uvádí jeden z osmi volených falklandských zastupitelů Gavin Short.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh referenda na Falklandských ostrovech sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Jiří Hošek

V referendu se odpovídá na jedinou otázku: Chcete, aby ostrovy zůstaly Britským zámořským územím? Předpokládá se, že možná až 100 procent hlasujících odpoví kladně.

Ani ti, kteří se chystají odpovědět záporně, zpravidla nejsou zastánci těsných vazeb s Argentinou, nýbrž mají pocit, že by se Falklandy měly stát úplně nezávislým územím.

Podle britských i falklandských úřadů by vysoká účast potvrdila, že požadavky Argentiny nemají příliš velkou váhu. Argentinská velvyslankyně v Londýně naopak tvrdí, že referendum postrádá právní základ a mezinárodní společenství by je nemělo uznat.

Očekává se, že účast v referendu bude velmi vysoká. I úřady na ostrovech udělaly vše pro to, aby mohlo volit co nejvíce lidí. Do terénu se například vydala terénní auta, v jejichž speciálně upravených zavazadlových prostorech mohli lidé odvolit, na vzdálenější ostrovy s osídlením se pak vydalo volební letadlo.

Přijelo asi 50 mediálních týmů

Velkou faktickou hodnotu zřejmě referendum mít nebude. Argentina ho neuznává. Tvrdí, že Falklanďané nejsou entitou, která by měla mít právo na sebeurčení a že referendum je určitou hrou.

Flalkanďanům ani Britům ovšem na uznání referenda zřejmě tolik nezáleží. Jde spíše o to ukázat, že Falklanďané stojí za tím, že by ostrovy měly být zámořským územím britské koruny. Jestli referendum vezme na vědomí, nebo schválí či neschválí třeba OSN, z jejich pohledu není tak zásadní.

Svou roli hraje i médiální stránka sporu. Argentina referendum označila za manipulaci. Falklanďané naproti tomu do jisté míry reagují na velkou mediální a diplomatickou ofenzivu Argentiny, která si mimo jiné zaplatila masivní kampaň v předních světových médiích, aby otázku hlavně v souvislosti s třicátým výročím konfliktu s Velkou Británií v roce 1982 připomněla veřejnosti.

Falklanďané sami se moc netají, že jsou rádi, kolik na ostrovy přijelo zahraničních novinářů. Dorazilo asi padesát mediálních týmů.

Falklandské ostrovy | Foto: ČTK

Ve skleníku a s hnojivem v ruce bojují někteří Falklanďané proti argentinskému nátlaku

Číst článek

Jiří Hošek, Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme