Obyvatelé Hesenska půjdou v lednu znovu k volbám

Německá spolková země Hesensko zažije po roce znovu volby. Na jejich vypsání se dohodly všechny strany zastoupené v zemském sněmu. Důvodem je ztroskotání snah sociálních demokratů o vytvoření menšinové vlády s podporou postkomunistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hesenský politik Roland Koch

Hesenský politik Roland Koch | Foto: www.hessen.de/

Před rokem bylo hlasování ve znamení potrestání dlouholetého premiéra a místopředsedy CDU Rolanda Kocha. Teď sedí na pomyslné "lavici obžalovaných" šéfka hesenské SPD Andrea Ypsilantiová. Ta nakonec neuspěla se svým pokusem sestavit menšinovými kabinet se Zelenými, který by podpořili poslanci postkomunistické Levice.

Kontroverzní projekt nakonec torpédovali 4 zákonodárci sociální demokracie. Experti v lednovém hlasování předpovídají těžkou porážku SPD a triumfální "comeback" populistického Rolanda Kocha. Sociální demokraté mají dilema, zda Andreu Ypsilantiovou vyslat do předem prakticky ztraceného boje a nechat ji tak vypít kalich hořkosti až do dna.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme