Obyvatelé Hesenska si nepřejí spolupráci SPD s postkomunisty

V německé spolkové zemi Hesensko vrcholí "námluvy" mezi tamní sociální demokracií a postkomunistickou stranou Die Linke. Ta má při hlasování o důvěře podpořit menšinovou vládu sociálních demokratů se Zelenými. Tato, na západě Německa krajně neobvyklá spolupráce, ale naráží na odpor obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obchodní třída | Foto: Jan Rosenauer

Plných 68 procent obyvatel Hesenska si nepřeje, aby se zemská šéfka SPD Andrea Ypsilantiová vyšvihla na post premiérky s pomocí postkomunistů. Ukázal to průzkum, který si nechaly vypracovat deník Frankfurter Rundschau a týdeník Stern.

Zemské volby v Hesensku skončily patem, po kterém ztroskotala všechna koaliční jednání o vytvoření většinové vlády. Ypsilantiová, která se cítí být faktickým vítězem voleb, se rozhodla jít cestou spolupráce s postkomunistickou stranou Die Linke, což bylo dosud na západě Německa považováno za politické tabu.

Politička SPD navíc v předvolební kampani tuto variantu vylučovala. Jak dále nejnovější průzkum ukázal, od jejího kontroverzního rozhodnutí Ypsilantiovou zrazují i její vlastní voliči, podle kterých toto chování škodí celé SPD.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme