Obyvatelé jižního Srbska opět prchají ze svých domovů

Z jižního Srbska už utekly další dva tisíce tamních obyvatel. Krizi v demilitarizované zóně u hranic s Kosovem vyvolaly útoky albánských separatistů, zřejmě příslušníků ilegální ozbrojené skupiny jménem Osvobozenecká armáda Preševa, Medvedje a Bujanovace. Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica žádá kvůli nejnovější eskalaci napětí na jihu Srbska OSN a NATO o změnu podmínek pro srbské bezpečnostní jednotky, které se staly terčem útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovští ozbrojenci obsadili řadu stanovišť srbské policie v Preševském údolí a údajně kontrolují hlavní silnici vedoucí z jihosrbského Bujanovace do kosovského města Gnjilane. Při potyčkách bylo zraněno pět srbských policistů a tři byli pohřešování. Jejich těla předali o víkendu albánští separatisté mezinárodním silám v Kosovu. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky by se v případě vystupňování konfliktu mohl zvýšit počet běženců na 20 tisíc osob.

Podle posledních zpráv albánští separatisté na jihu Srbska souhlasili s příměřím do pátku tohoto týdne.

Karolína Šolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme