Obyvatelé jižního Srbska opět prchají ze svých domovů

Z jižního Srbska už utekly další dva tisíce tamních obyvatel. Krizi v demilitarizované zóně u hranic s Kosovem vyvolaly útoky albánských separatistů, zřejmě příslušníků ilegální ozbrojené skupiny jménem Osvobozenecká armáda Preševa, Medvedje a Bujanovace. Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica žádá kvůli nejnovější eskalaci napětí na jihu Srbska OSN a NATO o změnu podmínek pro srbské bezpečnostní jednotky, které se staly terčem útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovští ozbrojenci obsadili řadu stanovišť srbské policie v Preševském údolí a údajně kontrolují hlavní silnici vedoucí z jihosrbského Bujanovace do kosovského města Gnjilane. Při potyčkách bylo zraněno pět srbských policistů a tři byli pohřešování. Jejich těla předali o víkendu albánští separatisté mezinárodním silám v Kosovu. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky by se v případě vystupňování konfliktu mohl zvýšit počet běženců na 20 tisíc osob.

Podle posledních zpráv albánští separatisté na jihu Srbska souhlasili s příměřím do pátku tohoto týdne.

Karolína Šolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme