Obyvatelé Kalifornie musí snížit spotřebu vody o další čtvrtinu, za plýtvání hrozí pokuty

Kalifornie utahuje vodovodní kohoutky. Rekordní sucha a minimální sněhová pokrývka v kalifornských horách dál snížily zásoby vody. S výjimkou kalifornských zemědělců mají nově obyvatelé celého státu nařízeno snížit spotřebu vody o další čtvrtinu. Podobu mění nejen domácnosti, ale i veřejné prostory, sportoviště či rekreační prostory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci instalují měřič vody na řad v kalifornské obci Sacramento | Zdroj: Reuters

Zelené trávníky, rozkvetlé záhony, a to i za největšího žáru. Nejen tady ve městečku Pacific Grove jižně od San Franciska ale postupně bere tenhle klasický obrázek za své.

Mimořádná sucha vedou k bezprecedentním opatřením a krajina včetně soukromých zahrad, parků, městských proluk, anebo třeba golfových hřišť se tu vrací ke svému původnímu, na vodu méně náročnému rázu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejžhavější téma konverzace v Kalifornii - šetření vodou - probrala ve své reportáži zpravodajka Lenka Kabrhelová

Mike Leach strávil více než třicetiletou kariéru navrhováním golfových hřišť po celé Kalifornii. Jak říká, zdroje vody jsou čím dál tím tenčí, zásoby podzemních vod mizí. A přizpůsobit se musejí všichni. Včetně v Kalifornii tolik populárního golfu.

Už i ti nejzarytější příznivci hesla „zelená prodává“ podle Mika pochopili, že šetřit vodou je mnohem důležitější než podbízet se klientům, kteří vyžadují hustý a hojně zavlažovaný trávník.

Suchá země prosvítá mezi vinou révou v Napa v Kalifornii | Foto: Reuters

Žíznivé trávy, květiny a keře tak nahrazují mnohem skromnější rostliny, méně náročné na vodu i celkovou údržbu.

Jak vysvětluje majitel jednoho ze zdejších hotelů Robert Boerner, už před pár lety přesedlali na úsporná opatření podnikatelé v turistickém průmyslu a službách.

Kapající kohoutky rapidně zvedají účty

Úřady striktně kontrolují spotřebu vody, včetně takových detailů jako jsou netěsné kohoutky nebo protékající dřez. Těm, kdo se nepřizpůsobí a plýtvají, přistane ve schránce mnohem tučnější účet za spotřebu vody.

Tento rok musí spotřeba klesnout o další čtvrtinu.

Návštěvníkům z jiných částí Spojených států i ze zahraničí je to podle Steva sice ještě pořád občas těžké vysvětlit. Ale v Kalifornii, proslulé nastolováním nových módních trendů, jednoduše plýtvání není „in“.

S vypětím sil udržovaný trávník zahrady zahrady v La Canada Flintridge v Kalifornii | Foto: Reuters

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme