Obyvatelé Kemerova demonstrují proti 'liknavému' postupu úřadů. Počty obětí chtějí ověřit v márnici

Na centrálním náměstí sibiřského města Kemerovo se v úterý sešly tisíce demonstrantů, kteří kritizují údajně liknavý postup úřadů při vyšetřování tragického požáru, v němž v neděli přišlo o život 64 lidí. Místní se dovolávali pravdivých informací a požadují demisi kemerovského gubernátora Amana Tulejeva. Delegaci nespokojených obyvatel města přijal prezident Vladimir Putin, který do Kemerova ráno přiletěl.

Kemerovo (Aktualizováno: 11:54 27. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti na náměstí ve městě Kemerovo. | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

Ruský vůdce přijel do půlmilionového Kemerova uctít památku obětí požáru místního nákupního a zábavního střediska, mezi nimiž bylo podle agentury Interfax 41 dětí.

Vyhořelé centrum v Kemerovu obklopily květiny a hračky. Začal třídenní státní smutek

Číst článek

Podle ruských médií musel ale prezident hlavně uklidňovat rozhořčené obyvatele města, kteří si stěžují, že nedostávají pravdivé informace o rozsahu katastrofy.

Skupina lidí si dokonce vyžádala přístup do místní márnice, aby se na vlastní oči přesvědčili o počtu obětí. V Kemerovu kolují informace, že je kromě 64 mrtvých pohřešováno dalších 85 lidí, přičemž velká většina z nich jsou děti mezi deseti a 13 lety.

Putin 'nikoho nehodlá krýt'

Prezident vyzval občany, aby nepochybovali o informacích z radnice, a slíbil jim, že všichni viníci budou nalezeni a spravedlivě potrestáni, napsala agentura RIA Novosti.

Na ústředním kemerovském náměstí Sovětů se sešly tisíce demonstrantů. Na místo byly povolány zesílené jednotky zásahových sil OMON, kordon policie střežil vstup do sídla oblastního zastupitelstva.

V okolních ulicích podle očitých svědků parkovalo několik policejních autobusů a vozy záchranné služby. Lidé požadovali odchod Tulejeva z funkce šéfa Kemerovské oblasti, průmyslového regionu na jihu Sibiře rozsahem většího než Česko.

Putin ale bezprostřední rozhodnutí o osudu gubernátora neplánuje. Delegaci demonstrantů podle agentury TASS řekl, že „okamžitě ukazovat na viníky“ není možné. „Nikdo nebude nic skrývat, nikdo nikoho krýt nehodlá,“ ubezpečil kremelský šéf delegaci.

Lidé se v panice vrhali z oken, popisují svědci požár v Kemerovu. Útěku bránily zamčené východy

Číst článek

Tulejev se při setkání s Putinem zapřísahal, že udělá vše potřebné pro pomoc pozůstalým, rodinu každé ze 64 obětí osobně přijme a postará se o výplatu finanční pomoci.

„Soudruhu prezidente, osobně vám slibuji, že uděláme všechno, nikdy jsem nezklamal,“ řekl gubernátor při emotivním setkání s hlavou státu. Podle ruských médií při neštěstí zahynula i Tulejevova jedenáctiletá příbuzná.

Místní média oznámila, že k úternímu dopoledni se podařilo vyprostit těla 56 mrtvých, osm lidí je stále pod sutinami spáleného objektu. Nejméně 37 obětí bude moci být identifikováno jen pomocí analýzy DNA, což potrvá nejméně dva týdny, napsal Interfax.

Příčiny požáru v obchodním a zábavním centru Zimňaja višňa zatím nejsou jasné. Z dosavadních informací vyplývá, že byly vážně porušeny bezpečnostní předpisy. Evakuační východy byly uzamčeny, požární signalizaci vypnul pracovník soukromé ostrahy v okamžiku, kdy se sirény rozezněly, a v nákupním středisku byl použit vysoce hořlavý materiál.

Jednotlivé ruské oblasti samostatně vyhlašují několikadenní smutek a vyčítají Moskvě, že na neštěstí nezareagovala celostátním státním smutkem. Ruské televizní a rozhlasové stanice z programu vyřadily vysílání zábavních programů, divadla ruší představení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme