Obyvatelé Krymu oslavují první výročí připojení k Rusku. Za problémy viní Ukrajinu

Na Krymu pokračují oslavy připojení této ukrajinské autonomní republiky k Rusku, ke kterému došlo přesně před rokem. Právě 17. března vyhlásil krymský parlament „nezávislý stát“ Republika Krym, který ihned požádal o vstup do Ruské federace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy prvního výročí referenda o připojení Krymu k Rusku v Simferopolu, hlavním městě Republiky Krym

Oslavy prvního výročí referenda o připojení Krymu k Rusku v Simferopolu, hlavním městě Republiky Krym | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

První výročí krymského referenda si přišli jeho účastníci připomenout před budovu krymského parlamentu.

Shromáždilo se tam několik stovek lidí. Nad hlavami jim vlají vlajky Krymu, Ruska, Krymských Tatarů a politických stran – především Jednotného Ruska – a mládežnických organizací jako je Mladá garda.

Ke krymskému parlamentu ale zamířili hlavně lidé, kteří patří spíš ke staré gardě – jako tato skupina simferopolských dam:

„Jsme velmi šťastné a jsme velmi rády. Slovy se to ani vyjádřit nedá. Zažívám pocity radosti, klidu a bezpečí, chápete?“ říká Lujza Petrovna Jančenková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy připojení k Rusku sledoval přímo na Krymu zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Připojuji se k těmto slovům: jsme šťastní, že jsme v Rusku,“ přidává se k ní její sousedka paní Naděžda.

„Nechť Pánbůh dlouhá léta ochraňuje našeho prezidenta, modlíme se za něj každé ráno. Je tak klidný a přitom z něj vyzařuje obrovská vnitřní síla. Včera mluvil tak klidně – já jsem samým štěstím smála i plakala zároveň.“

Drahé léky

Naďa a Lujza žádné větší problémy po přijetí Krymu do Ruské federace nepociťují. Snad kromě drahých léků, ale i to se podle nich dá vyřešit.

„Dali nám možnost koupit si to, co chceme. Náš ukrajinský důchod byl opravdu mizerný, trpěli jsme nedostatkem. Teď děkujeme Rusku a jeho zeleným mužíčkům, kteří nám loni pomohli,“ tvrdí Lujza.

OBRAZEM: Na Krymu oslavují první výročí referenda o připojení k Rusku

Číst článek

„Jediné co nás trápí, je velmi drahé léčení. Říkali nám, že bude zadarmo a ono není. Za to mohou ty ukrajinské soukromé lékárny. Teď chtějí postupně zavést státní lékárny, a ty budou mít zájem o to, aby léky byly pro lidi dostupnější,“ má jasno.

Krymské důchodkyně Lujza a Naděžda mají i svůj vlastní recept na zdraví: „Vyzbrojujeme se naší vnitřní silou a snažíme se zbavit přílišné závislosti na lécích,“ vysvětlují.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme