Obyvatelé Kyrgyzstánu volili nový parlament

Kyrgyzstán sčítá hlasy odevzdané v dnešních parlamentních volbách. Hlasování, které má potvrdit středoasijskou zemi coby parlamentní demokracii, se odehrálo pouhé čtyři měsíce po etnických násilnostech. Na jihu Kyrgyzstánu při nich v červnu zahynulo několik set lidí. Mnozí doufají, že volby přinesou zemi stabilitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Kyrgyzstánu - bývalý premiér Felix Kulov.jpg | Foto: ČTK/AP

O 120 křesel kyrgyzského zákonodárného sboru svedli souboj kandidáti z celkem 29 politických stran. Mnozí pozorovatelé označují hlasování za unikátní ve středoasijském prostoru. Poprvé po dlouhé době není dopředu rozhodnuto o favoritovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Kabrhelová aktuálně o volbách v Kyrgyzstánu na Radiožurnálu.mp3

Politologové odhadují, že parlament sestaví zástupci šesti až sedmi stran. Budoucího premiéra, kterého jmenuje nejsilnější uskupení, čeká těžký úkol: obnovit v postsovětské republice stabilitu a zamezit hrozbě dalších etnických střetů mezi kyrgyzským a uzbeckým obyvatelstvem.

Na regulérnost voleb dohlíželo přes dvě stě pozorovatelů OBSE. Ústřední volební komise už oznámila, že registruje několik stížností na údajné volební podvody. Během voleb nicméně nedošlo k žádným násilnostem.

Politologové odhadují, že parlament bude nakonec sestavovat šest či sedm stran.

Lenka Kabrhelová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme