Brazílie 4:1 Jižní Korea

Obyvatelé Kyrgyzstánu volili nový parlament

Kyrgyzstán sčítá hlasy odevzdané v dnešních parlamentních volbách. Hlasování, které má potvrdit středoasijskou zemi coby parlamentní demokracii, se odehrálo pouhé čtyři měsíce po etnických násilnostech. Na jihu Kyrgyzstánu při nich v červnu zahynulo několik set lidí. Mnozí doufají, že volby přinesou zemi stabilitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Kyrgyzstánu - bývalý premiér Felix Kulov.jpg | Zdroj: ČTK

O 120 křesel kyrgyzského zákonodárného sboru svedli souboj kandidáti z celkem 29 politických stran. Mnozí pozorovatelé označují hlasování za unikátní ve středoasijském prostoru. Poprvé po dlouhé době není dopředu rozhodnuto o favoritovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Kabrhelová aktuálně o volbách v Kyrgyzstánu na Radiožurnálu.mp3

Politologové odhadují, že parlament sestaví zástupci šesti až sedmi stran. Budoucího premiéra, kterého jmenuje nejsilnější uskupení, čeká těžký úkol: obnovit v postsovětské republice stabilitu a zamezit hrozbě dalších etnických střetů mezi kyrgyzským a uzbeckým obyvatelstvem.

Na regulérnost voleb dohlíželo přes dvě stě pozorovatelů OBSE. Ústřední volební komise už oznámila, že registruje několik stížností na údajné volební podvody. Během voleb nicméně nedošlo k žádným násilnostem.

Politologové odhadují, že parlament bude nakonec sestavovat šest či sedm stran.

Lenka Kabrhelová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme