Obyvatelé Lutychu věnovali tichou vzpomínku obětem střeleckého útoku

V belgickém Lutychu se dnes sešli lidé, aby si připomněli oběti týden starého vraždění v centru města. Na náměstí svatého Lamberta 33letý Nordin Amrani zaútočil granáty a samopalem na bezbranné lidi na tržišti. Zabil 5 lidí a přes 120 zranil. Sám pak spáchal sebevraždu. Motiv činu zůstává neznámý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V belgickém Lutychu si lidé připomněli oběti týden starého vraždění | Foto: Pavel Novák

Obyvatelé Lutychu si dnes odpoledne tragickou událost připomněli na stejném místě, kde se drama minulý týden odehrálo, na náměstí sv. Lamberta. Jak z místa informoval zpravodaj ČRo Pavel Novák, na pietní akt přišly asi 2 až 3 tisíce lidí.

„Část náměstí svatého Lamberta, která byla vyhrazena pro veřejnost, byla zcela zaplněná. Dav se táhnul i kolem rohu náměstí. Lidí přišlo víc než při sobotním ‘pochodu mlčení‘. Přinesli květiny, které po skončení pietního shromáždění kladli k autobusovým zastávkám, kde útok začal,“ popsal atmosféru zpravodaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smuteční shromáždění v belgickém Lutychu přiblížil zpravodaj ČRo Pavel Novák

Celé pistní shromáždění se odehrálo v tichosti. Jen na jeho konci zazněla trubka, která zahrála smuteční píseň. Rodinám obětí útoku vyjadřovali soustrast členové federální vlády a také princ Philipp s princeznou Mathildou. Pietní vzpomínku provázela velká bezpečnostní opatření. O událost byl i zájem ze strany médii, na místo dorazily štáby novinářů například z Německa či Británie.

Asi po 30 minutách se dav začal rozcházet. Velkou část z něj tvořili studenti středních škol. Dvě z obětí totiž byli středoškoláci a také většina zraněných jsou studenti.

Motivy činu Nordina Amraniho stále nejsou jasné. Nezanechal žádný dopis či informaci, proč se k takovému činu rozhodl. Vyšetřovatelé se zatím nejvíce kloní k tomu, že šlo o zoufalý čin člověka, který se bál nastoupit další trest ve vězení. Minulé úterý měl totiž další předvolání na policii k podání vysvětlení.

Přestože byl Amrani marockého původu, podle zpravodaje rasově nenávistné tendence mezi lidmi na shromáždění patrné dnes nebyly. Připomněl, že aktu se zúčastnili jak Belgičané, tak i přistěhovalci, včetně muslimů.

Studenti podle zpravodaje nicméně potvrdili, že se takovéto náznaky objevují na různých internetových fórech. Proto také přišla na shromáždění skupina studentů s plakátem s nápisem: Jsme Lutyšané, jsme smutní, ale jsme antirasističtí.

Poté, co se smuteční shromáždění rozešlo, se opět roztočily kolotoče a otevřely stánky na vánočním trhu, který byl během pietní vzpomínky uzavřen.

Pavel Novák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme