Obyvatelé Lutychu věnovali tichou vzpomínku obětem střeleckého útoku

V belgickém Lutychu se dnes sešli lidé, aby si připomněli oběti týden starého vraždění v centru města. Na náměstí svatého Lamberta 33letý Nordin Amrani zaútočil granáty a samopalem na bezbranné lidi na tržišti. Zabil 5 lidí a přes 120 zranil. Sám pak spáchal sebevraždu. Motiv činu zůstává neznámý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V belgickém Lutychu si lidé připomněli oběti týden starého vraždění

V belgickém Lutychu si lidé připomněli oběti týden starého vraždění | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Obyvatelé Lutychu si dnes odpoledne tragickou událost připomněli na stejném místě, kde se drama minulý týden odehrálo, na náměstí sv. Lamberta. Jak z místa informoval zpravodaj ČRo Pavel Novák, na pietní akt přišly asi 2 až 3 tisíce lidí.

„Část náměstí svatého Lamberta, která byla vyhrazena pro veřejnost, byla zcela zaplněná. Dav se táhnul i kolem rohu náměstí. Lidí přišlo víc než při sobotním ‘pochodu mlčení‘. Přinesli květiny, které po skončení pietního shromáždění kladli k autobusovým zastávkám, kde útok začal,“ popsal atmosféru zpravodaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smuteční shromáždění v belgickém Lutychu přiblížil zpravodaj ČRo Pavel Novák

Celé pistní shromáždění se odehrálo v tichosti. Jen na jeho konci zazněla trubka, která zahrála smuteční píseň. Rodinám obětí útoku vyjadřovali soustrast členové federální vlády a také princ Philipp s princeznou Mathildou. Pietní vzpomínku provázela velká bezpečnostní opatření. O událost byl i zájem ze strany médii, na místo dorazily štáby novinářů například z Německa či Británie.

Asi po 30 minutách se dav začal rozcházet. Velkou část z něj tvořili studenti středních škol. Dvě z obětí totiž byli středoškoláci a také většina zraněných jsou studenti.

Motivy činu Nordina Amraniho stále nejsou jasné. Nezanechal žádný dopis či informaci, proč se k takovému činu rozhodl. Vyšetřovatelé se zatím nejvíce kloní k tomu, že šlo o zoufalý čin člověka, který se bál nastoupit další trest ve vězení. Minulé úterý měl totiž další předvolání na policii k podání vysvětlení.

Přestože byl Amrani marockého původu, podle zpravodaje rasově nenávistné tendence mezi lidmi na shromáždění patrné dnes nebyly. Připomněl, že aktu se zúčastnili jak Belgičané, tak i přistěhovalci, včetně muslimů.

Studenti podle zpravodaje nicméně potvrdili, že se takovéto náznaky objevují na různých internetových fórech. Proto také přišla na shromáždění skupina studentů s plakátem s nápisem: Jsme Lutyšané, jsme smutní, ale jsme antirasističtí.

Poté, co se smuteční shromáždění rozešlo, se opět roztočily kolotoče a otevřely stánky na vánočním trhu, který byl během pietní vzpomínky uzavřen.

Pavel Novák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme