Obyvatelé Mali zvolí prezidenta s naději na usmíření rozdělené země

Ibrahim Boubacara Keita je favoritem dnešního druhého a rozhodujícího kola prezidentských voleb v západoafrickém Mali. Bývalý premiér z devadesátých let slibuje vrátit zemi rozvrácené povstáním Tuaregů, vojenským pučem a krátkou válkou stabilitu. O usmíření a prosperitu by chtěl usilovat i Keitův volební soupeř a někdejší kolega z vlády Soumaila Cisse, nynější šéf Západoafrické měnové unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ibrahim Boubacara Keita je favoritem druhého kola prezidentských voleb v Mali | Foto: Reuters

Předvolební kampaň v hlavním městě Bamaku byla uvolněná a připomínala spíš hudební festival v zemi s vynikajícími muzikanty.

„Že se kola zadrhnou, to je běžné v životě každého národa. Není to ale nic, co by nešlo překonat,“ hýřil optimismem nezaměstnaný obyvatel metropole Mamadou Kouresi, věřící v malijské lídry i možnost obnovy země po konfliktu.

Vojenský převrat a rebelie Tuaregů loni vyústily v rozpad Mali na dvě poloviny. Vládce té severní - radikální islamisty - vytlačila letošní intervence francouzských vojáků, po kterých přišly do Mali taky mírové jednotky OSN a EU i s účastí Čechů.

Před loňským pučem bylo Mali po dvě desetiletí sice chudou, ale v poměrech regionu příkladnou demokracií.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme