Obyvatelé nejlidnatější muslimské země volili své představitele

V Indonésii skončily parlamentní volby. Volební místnosti se zavřely v 08:00 SELČ. Voliči nejlidnatější muslimské země světa svobodně hlasovali teprve potřetí od pádu diktátora Suharta v roce 1998. Vítěz parlamentních voleb má také největší šanci na prosazení svého kandidáta do úřadu prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indonésané hlasují v parlamentních volbách | Foto: ČTK/AP

Demokratická strana prezidenta Yudhoyona jasně vedla v předvolebních průzkumech, následovaná Demokratickou stranou Indonésie-boj bývalé hlavy státu Megawati Sukarnoputriové a uskupením Golkar. Naopak malé šance na výraznější úspěch mají tentokrát radikální muslimové.

Navíc umírněná politika současného prezidenta, stejně jako uklidnění bezpečnostní situace v zemi, kdy byla eliminována činnost teroristické organizace Džamáa Islamíja napojené na Al-Kaidu, podle expertů zajistí i jeho znovuzvolení letos v červenci. Byl to právě také Yudhoyono, za kterého byl ukončen 30 let trvající boj se separatisty v provincii Aceh.

Právo volit kandidáty do parlamentu, ale i místních zastupitelstev a provinčních vlád má na 171 miliónů Indonésanů.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme