Obyvatelé předměstí Washingtonu bojují s přespolními řidiči

Washington má oficiálně jen necelých 600 tisíc obyvatel. Jenže z předměstími má washingtonská metropolitní oblast 5 milionů obyvatel a každé ráno se tak potřebuje mnoho lidí ze vzdálenějších předměstí dostat do práce v centru. A to znamená pochopitelně problémy, které nyní přerostly v zarputilý boj obyvatel předměstí s přespolními řidiči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vzteklý řidič | Foto: livesafely.org

Hlavní přístupové silnice do centra Washingtonu jsou každý den ráno přeplněné dojíždějícími. V době satelitní navigace není divu, že si postupně začali řidiči ze vzdálenějších městeček a obcí nacházet různé zkratky. A když ne zkratky, tak třeba delší ale méně frekventované a rychlejší přístupové cesty přes residenční čtvrti do centra.

Jenže středostavovská předměstí obývají z největší části rodiny s dětmi nebo starší lidé, kteří o cizáky v jejich ulici nestojí. Když přes jednu z ulic na předměstí Kings Park začaly stále častěji každé ráno a odpoledne svištět auta přespolních, prosadila místní asociace majitelů domů nejprve zpomalovače na silnici a potom americkou specialitu zvanou "all stop".

V praxi to znamená, že na křižovatce je ze všech směrů značka stop. Všichni musejí zastavit, kdo přijede první, jede první. Pro evropské uši to může znít divně, ale ono to funguje, jenom to znamená opravdu výrazné zpomalení dopravy. Zabralo to, ale přespolní začali ve velkém počtu jezdit o ulici dál. Následovala nová omezení a také kruhové objezdy. Ale dojíždějící si našli nové zkratky přes ulice, které se zatím nepřipravily.

Recept na podobné nešvary mají podle všeho v předměstí Bethesda, které navazuje na Washington ale administrativně je už ve státu Maryland. Nancy Floreen - jedna z místních radních prozradila návod na klid v ulicích lokální rubrice listu Washington Post. Je prý třeba zaplnit ulice tolika omezeními, kolik je myslitelné.

Obrazně řečeno: značka s nápisem "Zákaz odbočení vpravo za úplňku" cizí řidiče určitě přiměje k zamyšlení, zpomalení a odradí je, aby tudy příště jeli. Říká radní Montgomery County Nancy Floreenová.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme