Obyvatelé Saúdské Arábie jdou poprvé k volbám

V Saúdské Arábii ráno začaly historicky první celostátní volby. Hlasování do místních úřadů znamená drobný krok k demokratizaci země. Zastiňuje ho ale fakt, že z volebního procesu jsou vyloučeny ženy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentská kolona | Foto: Miroslav Konvalina

Volby do obecních úřadů mají tři fáze. Dnes k urnám přijdou voliči v oblasti metropole Rijádu. V březnu se k nim přidají muži z východních a jihozápadních regionů a v dubnu pak obyvatelé severních a západních oblastí.

Voliči budou rozhodovat o polovině členů 178 místních rad. Druhá polovina bude jako dosud jmenována vládou. K hlasování se v Rijádu zaregistrovala pouhá čtvrtina z 600.000 oprávněných voličů, kteří musejí být starší 21 let a nesmějí být v armádě.

Vyhlášením obecních voleb zareagovala saúdskoarabská vláda na neustále sílící domácí volání po reformách i na naléhavé výzvy zaznívající ze zahraničí, především z USA, k demokratizaci jako prostředku boje proti islámskému extremismu v zemi.

Z prvního krůčku ke spolurozhodování občanů o záležitostech království jsou ovšem vyloučeny ženy, které nesměly kandidovat a nesmějí ani hlasovat, přestože představují více než 50 procent obyvatel země.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme