Obyvatelé Sicílie si užívají velkolepý ohňostroj, Etna chrlí lávu

Jedna z nejaktivnějších evropských sopek Etna v těchto dnech opět chrlí lávu. Lidé na Sicílii a hlavně turisté si užívají velkolepou podívanou. Přímé nebezpečí totiž okolním obcím ani Katánii podle vulkanologů nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sicilská sopka Etna nabízí skvělou světelnou show | Zdroj: ČTK

Aktuální erupce patří spíše k těm větším. Kouřový sloup je vidět desítky kilometrů daleko. Žhavá láva stéká dolů po jihovýchodních svazích sopky a v noci tedy září daleko do dálky. Nechybí ani četné ale naštěstí jen lehké zemské otřesy, které dosáhly dnes v noci v epicentru 28 km pod zemským povrchem síly 2,8 stupně.

Podle vulkanologů obyvatelům okolních obcí ani blízkého města Katánie aktuálně žádné přímé nebezpečí nehrozí, situaci ale odborníci samozřejmě průběžně bedlivé sledují. Aktivita Etny je poměrně častá, i když ne pokaždé připravuje tak velkolepou světelnou show jako v těchto dnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O činné sopce Etně, která znovu chrlí lávu, mluvila ve vysílání Lucie Chvojková

Etna se nachází v blízkosti letiště v Katánii, které bylo v první chvíli preventivně uzavřeno, teď už zčásti opět funguje. Lety jsou ale omezené a spoje mají velká zpoždění. Erupce na Etně jsou poměrně časté, ale naštěstí zřídkakdy působí materiální škody.

Sopečnou činnost provází zajímavý fenomén - místní chodí s deštníkem, i když neprší, chrání se tak před padajícím popelem. Tuto nepříjemnost jim ale bohatě vynahrazuje vynikající víno pocházející ze zdejších vinic, které jsou díky přítomnosti sopečného popela v půdě velmi úrodné.

„Sicilané žijící v blízkosti Etny jsou prý na to, že se sopka sem tam probudí, už zvyklí. Určitého rizika si jsou samozřejmě vědomi, ale nikdy by se nepřestěhovali. Je to jejich domov a Etna je jeho neodmyslitelnou součástí. Považují ji dokonce za svoji matku, která občas zahudruje,“ hlásí přímo z místa spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Lucie Chvojková.

Sicilská sopka Etna znovu chrlí lávu, místní už jsou zvyklí | Foto: ČTK/AP

Tereza Jelínková, Lucie Chvojková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme