Obyvatelé slumu v Riu de Janeiru protestují proti násilí policie

Obyvatelé jedné z největších favel v Riu de Janeiru se už druhý den bouří proti násilí. Protest vyvolala smrt desetiletého chlapce, kterého zastřelil zřejmě jeden z policistů při zásahu proti drogovým gangům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Riu de Janeiru protestují proti brutálním zásahům policie v chudinských oblastech (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Případ opět vnesl pochybnosti do takzvaného programu pacifikace, který má zbavit nejchudší čtvrti Ria od organizovaného zločinu.
Stovky lidí se sešly hlavní třídě komplexu favel Alemão. Už druhý den lidé vyvěšují bílé vlajky a žádají mír. Je to ale do velké míry protest proti policii. Muži ze zasahující jednotky měli tvrdit, že viděli ruce zastřeleného chlapce zbraň - podle jeho matky to byl mobil.

V chudinské oblasti působí už 4 roky tzv. pacifikační policie. Jejím úkolem je zajistit pořádek a bránit rozrůstání drogových gangů. Obyvatelé si ale stěžují na policejní šikanu a na zbloudilé kulky z přestřelek, které zabíjejí nevinné lidi.

Guvernér státu Rio slibuje zlepšit výcvik mužů zákona. Teď ale zároveň nevyloučil, že komplex Alemão znovu obsadí speciální jednotky.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme