Obyvatelé spálených vesnic se vzpamatovávají a věří v Putinovy sliby

Lidé, kteří přišli během chvilky o střechu nad hlavou a mnohdy i o sousedy, se vzpamatovávají z dramatických zážitků a snaží se uspořádat si svůj malý majetek – zachráněné doklady nebo darované oblečení. V provizorním azylu ve vesnici Běloomut s nimi natáčela zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypálená vesnice Mochovoje | Foto: Lenka Kabrhelová

Ubytovaní pocházejí z nedaleké vesnice Mochovoje, která lehla popelem. Jednasedmdesátiletá Anna Fjodorovna přiznává, že v den, kdy Mochovoje shořelo, všichni tušili, že může přijít katastrofa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lenky Kabrhelové z ruských oblastí postižených požáry

„V jednu chvíli přiběhl soused a volá: rychle vodu, za vesnicí hoří. Muži běželi hasit, my ženy jsme nachystaly dokumenty a nejnutnější věci k evakuaci, vyšly s ikonami ven, v tom žáru a dýmu jsme chodily kolem vesnice a modlily se,“ vypráví.

To ale nepomohlo – rychlost, s jakou o pár hodin později plameny udeřily, šokovala podle Anny Fjodorovny úplně všechny.

„Najednou, z minuty na minutu, všude kolem hořelo. Vyběhli jsme ven, ale nic nebylo vidět, bylo šero, skoro tma. Naskočili jsme s manželem na motorku a jen odhadovali, kudy jet,“ vzpomíná.

A pokračuje: „Slyšeli jsme, jak do sebe vrazilo pár aut sousedů. Nakonec jsme se dostali na silnici, plameny šlehaly po obou stranách, stromy byly v jednom ohni, kolem létaly hořící větve, asfalt div netekl.“

Nyní Anna Fjodorovna sedí v dusném pokojíku běloomutského internátu. Za zavřeným oknem je výhled jen pár desítek metrů.

Moskva zklamala, věříme Putinovi

Její manžel nešetří kritikou úřadů: „Zdejší starosta včas volal do Moskvy a prosil je o letadla, která by hasila ze vzduchu. Požár se šířil korunami stromů a ze země ho nešlo zlikvidovat. Moskva ale odmítla, nikdo nevíme proč.“

Důchodci Anna a Vladimir Ivljevovi v provizorním ubytování v internátu v obci Běloomut | Foto: Miriam Elder

Všichni se upínají ke slibům premiéra Vladimira Putina, který oblast navštívil a nabídl jim finanční pomoc ve výši dvou set tisíc rublů a do podzimu výstavbu nových domů.

Rozsáhlé lesní území jihovýchodně od Moskvy se ještě požárů zdaleka nezbavilo. Vysoké teploty a vítr vytvářejí stále nová požářiště a způsobují další škody, smog a utrpení.

Lenka Kabrhelová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme