Obyvatelé Westu se po výbuchu semkli i díky společným českým kořenům

Česky sice nemluví, ale za Čechy se pořád považují. Obyvatelé třítisícového městečka West v Texasu se hlásí ke staré vlasti a pomáhá jim to překonat zlé chvíle. Exploze v místní továrně na hnojiva tak možná zdemolovala desítky budov, zabila několik lidí a zranila skoro dvě stovky dalších, ale jak přímo na místě zjistit zpravodaj Českého rozhlasu, nezlomila jejich ducha.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Westu si po výbuchu továrny na hnojiva vzájemně pomáhají

Obyvatelé Westu si po výbuchu továrny na hnojiva vzájemně pomáhají | Zdroj: Reuters

Záchranářské týmy mají pořád plné ruce práce. Policie postiženou část města uzavřela, pořád panují obavy, že chemikálie z továrny na hnojiva mohou i teď tvořit jedovatý koktejl. Obyvatelé Westu si v těžkých chvílích vzájemně pomáhají.

„Jsme jedna velká česká komunita, skoro jako jedna rodina. Tak si pomáháme. Já jsem byla při výbuchu doma. Našemu domu se nic nestalo, ale pro jistotu nás evakuovali. Strávili jsme noc venku,“ říká středoškolačka Brittney, která si v místním obchodě přivydělává jako pokladní.

Přehrát

00:00 / 00:00

V texaském Westu natáčel zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Příjmením je sice anglicky „Kolar“, ale po chvilce se dopracuje k tomu, že její prapradědeček se jmenoval Kolář. „Jsem Miss českého festivalu Westfest, tak v sobě musím mít českou krev,“ červená se hrdostí Brittney.

Ale hned zase zvážní. „Každý pomáhá, každý dělá, co může. Jinak by to ani nešlo. Všichni se známe. Zorganizovali jsme sbírky oblečení i jídla. Držíme při sobě a to je skvělé,“ vysvětluje.

Důkaz o tom nacházíme v nedalekém motelu. Dobrovolnice Maureen tady dohlíží na spontánní sbírku. „Nakoupili jsme mužské spodní prádlo, trička, ponožky, ženské spodní prádlo, hřebeny, šampony, mýdla, zubní pastu a kartáčky,“ vypočítává Maureen, co všechno pořídili v nedalekém hypermarketu občané Westu pro lidi v nouzi.

K pomoci je nemusely vyzývat úřady ani nevládní organizace. Přece nenechají své známé a sousedy bez pomoci. Čech Čechovi přece musí pomáhat, i když už česky dávno nemluví.

Pomoc krajanům

Velvyslanec Petr Gandalovič, který do Westu už dorazil z Washingtonu, vidí roli české vlády spíše v obnově krajanského kulturního života.

„Myslím, že to nebude v té bezprostřední rovině, jak jsme zvyklí u pomoci při velkých živelních katastrofách. Česká republika by spíše měla poskytnout nějakou pomoc při obnově některých ze zařízení, například některého ze spolků, které mohly být nehodou postižené,“ říká velvyslanec.

Výbuch továrny na hnojiva v městečku West v Texasu způsobil značné škody | Foto: ČTK/AP

„West je městečko, které má přes 70 procent obyvatel českého původu a bude určitě správné, když se na tom budeme takto podílet,“ míní Gandalovič.

A podobně se na to dívá i český honorární konzul Raymond Snokhous. „Jsme samostatní lidé a dokážeme se o sebe postarat. Modlete se za nás a my ten problém sami vyřešíme. Dostaneme se z toho,“ řekl zpravodaji Českého rozhlasu rodák a přední obyvatel městečka Snokhous.

Krajanům v texaském Westu chtějí pomoct i lidé v České republice. Zajímá se o to i Matice Radhošťská na Frenštátsku. Právě z této oblasti totiž většina obyvatel Westu původně pochází.

Členové zdejší Muzejní vlastivědné společnosti i Matice Radhošťské chtějí shromáždit peníze a poslat je poté z jednoho účtu do USA. Veřejnou sbírku neplánují. Rodákům chtějí ale poslat například výtěžek z tradiční poutě na Radhošť. Sami nedávno zažili tragédii na vlastní kůži, a s vystěhovalci tedy velmi soucítí.

Vít Pohanka, Jana Jeckelová, kko, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme