Obyvatelé z okolí Merapi se vracejí domů, i když vulkán stále hrozí výbuchem

Lidé, kteří byli evakuováni z okolí indonéské sopky Merapi, se i přes zákaz vracejí zpět do svých domovů. Úřady včera nařídily okamžitou evakuaci poté, co byl vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení. Podle vědců může vulkán, který je aktivní už několik týdnů, vybouchnout během několika hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří obyvatelé se i přes nebezpečí vracejí domů | Foto: AFP

Z vulkánu dnes ráno vystupoval šedý kouř, horká láva ale zatím přestala vytékat. Ve večerních hodinách se přitom dostala až do jeden a půl kilometrové vzdálenosti a během včerejška experti zaznamenali 27 vulkanických otřesů. Největší hrozbu nyní představuje oblak žhavých plynů, který klesá dolů a pálí všechno, co mu přijde do cesty.

Vojáci a policisté během soboty evakuovali asi pět tisíc lidí, kteří byli ubytováni v provizorních stanových městečkách. Mnozí z nich se dnes přesto pokoušejí dostat zpět domů, aby se postarali o hospodářská zvířata a plodiny. Násilí proti nim zatím použito nebylo. "Bojíme se, ale strach o majetek je silnější," přiznávají obyvatelé vesnic ležících na úpatí sopky.

Merapi nacházející se v centrální části ostrova Jáva je jedním z nejaktivnějších vulkánů v celé Indonésii, kde je stále činných 129 sopek. Naposled sopka, která dosahuje výšky 2957 metrů, vybuchla v roce 1994, kdy vychrlila oblak žhavého plynu, v němž uhořelo 60 lidí. Nejtragičtější byla ale erupce v roce 1930, při níž zemřelo asi 1300 osob.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme