Obžaloba navrhuje pro Plavšičovou až 25 let vězení

V Haagu skončilo třídenní slyšení proti bývalé bosenskosrbské prezidentce Biljaně Plavšičové. Prokurátoři Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii jí za účast na zločinech proti lidskosti, spáchaných za války v Bosně, navrhli patnáct až pětadvacet let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biljana Plavšičová | Foto: ČTK/AP

Biljana Plavšičová bude čekat na konečný rozsudek na svobodě. Haagský tribunál se jí nakonec rozhodl dočasně propustit, protože se bývalý srbská prezidentka tribunálu sama vydala a během vyšetřování s ním spolupracovala.

Plavšičová se doznala k účasti na zločinech proti lidskosti, ke kterým došlo v letech 1992 až 95 za války v Bosně. Prokurátorka Carla Del Ponteová nicméně tvrdí, že její přiznání nic nemění na trestní odpovědnosti. Kdyby se ale Plavčičová nedoznala, prokurátoři by zřejmě žádali doživotí.

Podle zpravodaje České televize Jiřího Františka Potužníka, který třídenní slyšení sledoval, může vynesení rozsudku trvat dny až měsíce. Soudci sice už vyslechli poslední svědky obžaloby i obhajoby, ale nyní musejí najít rovnováhu mezi vinou Plavšičové, tedy že se podílela na plánu etnického vyčištění Bosny, a mezi její lítostí, která se projevila právě spoluprácí tribunálem. Současně hledají také rovnováhu mezi možným povzbuzením pro další obviněné a obžalované, z nichž mnozí spolupráci zásadně odmítají, a mezi spravedlností pro oběti a pozůstalé etnických čistek.

Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme