Obžaloba navrhuje trest pro Anderse Breivika. Zatím to vypadá na léčbu

Dnes se dozvíme, jaký trest žádá obžaloba pro norského pravicového extremistu Anderse Breivika. Možnosti jsou dvě – buď 21 let vězení s možností prodlužovat trest až do konce života, nebo ochranná léčba. Záleží, zda je za své činy zodpovědný. Z dosavadního průběhu závěrečné řeči vyplývá, že Anders Breivik není trestně zodpovědný a patří do léčebny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žalobci Inga Bejer Enghová a Svein Holden u soudu v Oslu při závěrečné řeči | Zdroj: Reuters

Původní návrh obžaloby žádal ústavní léčbu. Ten byl ale psán v době, kdy existoval jediný psychiatrický posudek. Ten druhý, který ho považuje za příčetného, se objevil těsně před začátkem soudu a obžaloba si pouze vyhradila právo změnit kvalifikaci činu podle předkládaných důkazů.

Experti se neshodli na hodnocení Breivikova duševního zdraví ani u soudu.

Breivik jako mnohem horší trest chápe ústavní léčbu, protože se nepovažuje za blázna. Doživotní vězení by bral jako trest společnosti, která ho nepochopila. Léčba, by ale znamenala, že on je ten vadný jedinec a celý jeho svět by se mu zhroutil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o jedné hovořil o průběhu předposledního dne u soudu s Breivikem redaktor Ondřej Bouda

Z ústavu by se mohl dostat na svobodu

V případě, že soud rozhodne o ústavní léčbě, však hrozí, že pokud by ho časem lékaři uznali za vyléčeného, mohli by ho propustit bez možnosti dalšího postihu. A pro Nory není ani tak důležité jak přesně bude potrestán, ale především aby už nikdy nevyšel na svobodu.

„Tuto díru v norských zákonech někteří zločinci zneužívají. Po vraždě si nechají vypracovat posudek, stráví tři měsíce v léčebně a pak najednou přestanou předstírat symptomy. A hned jsou zpět na svobodě,“ upozorňuje redaktor Ondřej Bouda.

Obhajoba bude zítra na přání Breivika žádat úplné zproštění viny, protože její klient se sice k útokům přiznal, ale považuje je za nutnou sebeobranu.

Také Breivik žádá o možnost přednést několik poznámek – zřejmě ve stejném duchu, v jakém se nesly jeho předchozí výpovědi.

Konečné rozhodnutí o vině, zodpovědnosti a trestu bude na soudcích, kteří by svůj verdikt měli zveřejnit v létě – 20. července nebo 24. srpna. A ti se nemusí řídit návrhem obžaloby, ani obhajoby.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme