Obžaloba v Pretorii trvá na obvinění z vraždy, Pistorius se u soudu zhroutil

Od rána stojí před soudem v jihoafrické Pretorii paralympijský atlet Oscar Pistorius. Rozhoduje se o jeho vazbě, respektive o propuštění na kauci. Několikanásobný paralympijský medailista se ve chvíli, kdy vyšetřovatel popisoval vraždu jeho přítelkyně Reevy Steenkampové, kterou Pistorius zastřelil minulý čtvrtek, zhroutil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Pistorius u soudu v Pretorii | Zdroj: ČTK

Podle vyšetřovatelů si Pistorius napřed připnul protézy, pak ušel sedm metrů a teprve potom čtyřikrát vystřelil skrz dveře koupelny. Z toho se třikrát trefil do své přítelkyně, která na místě zemřela. Po útoku dveře vylomil a mrtvé tělo odnesl ven. Z toho policie usuzuje, že měl příliš mnoho času na to, aby si myslel, že jde o lupiče. A proto trvá na obvinění z úkladné vraždy.

Právník olympijského atleta ale nesouhlasí, i když se zdá, že obhajoba už opustila původní verzi, kterou Pistorius těsně po incidentu zavolal své sestře - tedy, že střílel v sebeobraně a přítelkyni si spletl s nějakým pobertou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ jihoafrického atleta Oscara Pistoria obžalovaného z vraždy sleduje Ondřej Bouda

Pistorius vypověděl, že bez nohou se cítil ohrožený, a proto několikrát vystřelil do dveří koupelny, ze které vycházel hluk. Za dveřmi pak našel umírající přítelkyni, kterou se prý pokusil zachránit.

Teď se obhájce především snaží přesvědčit soud, že v žádném případě nešlo o vraždu. A i když přiznává, že atletova přítelkyně se zamkla v koupelně, další události jsou podle něj zatím příliš vágní, než aby mohl někdo s jistotou říct, že šlo o úkladnou vraždu.

Výsledkem tohoto slyšení sice bude jen rozhodnutí o kauci, ale ve hře je toho mnohem víc. V Jihoafrické republice se například lidem podezřelým z úkladné vraždy kauce neuděluje. Pokud tedy bude Pistorius vyšetřován na svobodě, už je to pro obhajobu malé vítězství, se kterým později může argumentovat u soudu, že klient není nebezpečný. A samozřejmě naopak, v případě vazby by zase psychologicky měla navrch obžaloba.

Podle předpokladů by rozhodnutí o kauci mělo padnout až zítra, nicméně tamní soudy jsou pověstné svou pomalostí. A hlavní líčení i v takto sledovaném případě bude nejdříve za 4 až 6 měsíců. To je další věc, o kterou dnes Pistorius zápasí, protože policejní cela, ve které je zatím zadržován, je luxusní oproti tomu, co by ho čekalo ve vazební věznici.

Jihoafrická média se o hendikepovaném sportovci zmiňují jako o muži posedlém zbraněmi. U postele měl pistoli, v okně samopal. Zbraň s sebou údajně nosil všude a se ženami nejednal v rukavičkách, popsal Pistoria bývalý fotbalista Mark Batcheler.

Reeva Steenkampová měla dnes pohřeb v Port Elizabeth, v úzkém rodinném kruhu | Foto: ČTK/AP

Pistorius je přitom pro lidi s postižením vzorem. Atlet, který na obou nohou nosí podkolenní protézy, je několikanásobným paralympijským medailistou, a na olympiádě v Londýně dokonce závodil se sprintery bez handicapu.

Ve městě Port Elizabeth měla dnes v úzkém rodinném kruhu pohřeb Reeva Steenkampová. Matka známé modelky June uvedla v tisku, že jediné, co chce, je znát odpověď na to, proč její dcera musela takto zemřít. Oscaru Pistoriovi hrozí až doživotní vězení.

Lucie Výborná, Ondřej Bouda, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme