Ocean Viking zakotví na Maltě, 356 migrantů převezme šest zemí Evropské unie

Loď Ocean Viking provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée s 356 africkými migranty zakotví na Maltě, běžence převezmou Francie, Německo, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko. Oznámil to v pátek maltský premiér Joseph Muscat. Francouzská vláda informovala, že převezme 150 z nich. Posádka lodi nabrala běžence ve vodách u Libye při několika záchranných operacích před dvěma týdny.

Valletta (Aktualizováno: 14:43 23. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na palubě lodi Ocean Viking je 356 migrantů. | Zdroj: Reuters

„Po jednáních s Evropskou komisí a zeměmi Evropské unie, konkrétně Francií a Německem, Malta souhlasila, že se zapojí do řešení patové situace lodi Ocean Viking,“ napsal na twitteru premiér Muscat. Doplnil, které země migranty převezmou, a uvedl, že žádný z nich nezůstane na Maltě.

Španělská vláda otevřela přístav humanitární lodi Open Arms. Ta kvůli krizové situaci odmítla

Číst článek

Asi půlmilionová Malta, jejíž rozloha je menší než území Prahy, uzavírá své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud země Evropské unie neslíbí, že je převezmou. Stejně to dělá od loňska i Itálie, jejíž vláda tak činí v rámci své přísné protiimigrační politiky.

Kauza lodi Ocean Viking byla dosud trochu v mediálním stínu lodi Open Arms, provozované španělskou nevládní organizací, která po téměř třech týdnech vylodila tento týden osm desítek afrických migrantů na italském ostrově Lampedusa. Do přístavu se dostala až díky rozhodnutí tamní prokuratury.

Na palubě lodi Ocean Viking je 356 migrantů, jsou mezi nimi čtyři ženy a 103 nezletilých, většina ve věku od 15 do 18 let. Pocházejí z desítky afrických zemí, většina je ze Súdánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme