Migranti z plavidla Ocean Viking se vylodili na Maltě, rozdělí si je šest států Evropské unie

Palubu humanitární lodě Ocean Viking, kterou provozují organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée, v pátek večer po více než desetidenním čekání ve Středozemním moři opustilo 356 afrických migrantů. Na otevřeném moři několik desítek kilometrů od Malty osoby převzala loď tamního námořnictva a odvezla je do přístavu. Informovala o tom agentura AFP, která má na Ocean Viking svého zpravodaje.

Valetta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malta převzala migranty z humanitární lodi Ocean Viking. | Foto: MZC/TC | Zdroj: Reuters

Na vojenské plavidlo byli migranti převáženi na člunech po 15členných skupinkách, přičemž operace zabrala přibližně dvě a půl hodiny a skončila okolo 19.30 SELČ. Kolem 23. hodiny se skupina vylodila na Maltě, píše AFP. Na ostrově ale, jak na twitteru zdůraznil tamní premiér Joseph Muscat, nezůstane jediný z 356 běženců. Rozdělí si je Francie, Německo, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko.

Ocean Viking zakotví na Maltě, 356 migrantů převezme šest zemí Evropské unie

Číst článek

Posádka Ocean Viking tyto osoby nalodila při čtyřech záchranných operacích u libyjských břehů mezi 9. a 12. srpnem. Dvě třetiny skupiny tvořily Súdánci, byly v ní také čtyři ženy a 103 nezletilých včetně pěti dětí ve věku do šesti let.

Malta podobně jako v minulých případech běžence nechtěla přijmout, dokud jejich následné převzetí nepřislíbily jiné členské země Evropské unie. Stejný scénář byl tento týden k vidění v případě lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která po téměř třech týdnech čekání vylodila desítky afrických migrantů na italském ostrově Lampedusa. Tato skupina se rozdělila mezi Francii, Španělsko, Lucembursko, Německo a Portugalsko.

„Vážíme si toho, že Francie, Německo, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko přebírají 356 lidí z Ocean Viking. Je to úleva, že Malta zorganizuje jejich vylodění na bezpečném místě. Je dobré vidět, že některé země výzvu přijmou. Teď se musí ad hoc dohody změnit v předvídatelný mechanismus pro vyloďování,“ vyzvala v pátek Hassiba Hadj-Sahraouiová z organizace Lékaři bez hranic.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme