Očekává se zásadní poselství amerického prezidenta Iráku

Americké názory na další postup proti Iráku má dnes formulovat v projevu na zahajovacím zasedání Valného shromáždění OSN prezident USA George Bush. Washington obviňuje režim Saddáma Husajna z vývoje zbraní hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/AP

Jak z New Yorku informuje severoamerický zpravodaj Českého rouhlasu Miroslav Konvalina, zahajovacího zasedání Valného shromáždění se zúčastní zástupci 190 členských zemí, více než polovina má být reprezentována hlavami zemí anebo vlád.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: G. Bush vystoupí v OSN

Předpokládá se, že George Bush dá diplomacii poslední šanci před tím, než se definitivně přikloní k možnému vojenskému útoku na Irák. Prezident Bush zařadil Irák do osy zla a Bílý dům trvá na tom, že jen odstranění režimu Saddáma Husajna může vymazat hrozbu zneužití iráckých chemických, biologických, případně jaderných zbraní.

Na Bushův projev naváží vystoupení pákistánského a afghánského prezidenta. Bush se má také setkat s přesedou Valného shromáždění Janem Kavanem.

Generální tajemník OSN Kofi Annan chce naopak připomenout americkému prezidentu Georgi Bushovi, že jen OSN může povolit použití síly proti Iráku, a že každá země se v případě útoku může bránit.

Annan má dnes také promluvit k Valnému shromáždění OSN, kde chce vyzvat, aby si Světová organizace vynutila dodržování svých rezolucí požadujících odzbrojení Iráku.

Annan by měl Valnému shromáždění říci, že Irák nedodržuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Návrat zbrojních inspektorů OSN je podle něj nevyhnutelným prvním krokem k ujištění světa, že irácké zbraně hromadného ničení byly zlikvidovány, a k přerušení a případnému zrušení sankcí OSN.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme