Trump chová zášť vůči neevropským cizincům, napsal soudce. Vládě zabránil v ukončení ochrany migrantů

Soudce v San Francisku ve středu zablokoval úsilí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa o ukončení zvláštního statusu migrantů, kteří do USA přišli ze Súdánu, Nikaraguy, Haiti a Salvadoru. Postavení dočasně chráněných migrantů se tito lidé těší jako uprchlíci ze zemí postižených živelní katastrofou nebo válkou do doby, než se situace v jejich vlasti zlepší.

San Francisko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilsutrační foto (Snímek plotu z hranice USA-Mexiko)

Ilsutrační foto (Snímek plotu z hranice USA-Mexiko) | Foto: Jose Luis Gonzalez | Zdroj: Reuters

Ukončení této ochrany, která se nyní v USA týká asi 300 000 lidí, by podle soudce vedlo k „nenapravitelným škodám a velkému utrpení“, mimo jiné rozdělování rodin.

V amerických internačních centrech je rekordní počet dětských migrantů, varuje New York Times

Číst článek

Program trvá už dvě desítky let. Americká vláda podle soudce dostatečně neprokázala, v čem je špatný. Jeho ukončení by znamenalo, že se jeho účastníci musejí vrátit do svých zemí. Mnozí by tak stáli před rozhodnutím, zda s sebou vzít své děti, které se jim mezitím v USA narodily, nebo rodinu rozdělit.

Soudce Edward Chen ve svém verdiktu podle agentury AP citoval slova, která Trump pronesl v roce 2015 během své prezidentské kampaně. Mexické imigranty tehdy přirovnal k drogovým dealerům a sexuálním násilníkům.

Verdikt rovněž zmiňuje Trumpovu výzvu k zákazu vstupu muslimů do USA a jeho vulgarismus na adresu některých afrických zemí, který údajně pronesl v lednu během jedné schůzky v Bílém domě.

Podle soudce Chena je tak zjevné, že Trump „chová zášť vůči nebílým a neevropským cizincům“, která ho vedla k jeho rozhodnutí ohledně migrantů ze čtyř zmíněných zemí.

Agentura AP připomíná, že je to už poněkolikáté, co se Trumpovy výroky obrátily proti němu u soudů, které nakonec rozhodly proti jeho migrační politice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme