Země Evropské unie potvrdily nová ‚kompromisní‘ pravidla ochrany whistleblowerů

Velvyslanci členských zemí Evropské unie potvrdili dohodu uzavřenou v pondělí s Evropským parlamentem (EP) o konečné podobě nových pravidel ochrany těch, kdo v rámci nějaké organizace či přímo úřadům oznámí nesrovnalosti, jako jsou zpronevěry či jiné trestné činy. Rada EU to oznámila v tiskové zprávě.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka EU, evropská vlajka, Evropská unie, Evropská komise

S původní podobou návrhu větší ochrany whistleblowerů přišla Evropská komise loni v dubnu, od té doby se o věci vyjednávalo. | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Takzvaní whistlebloweři by měli získat vysokou míru ochrany před možnou odvetou, úřady také mají školit státní úředníky, jak v případě oznamování postupovat.

Podle názoru Tudorela Toadera, ministra spravedlnosti nyní předsednického Rumunska, jsou oznamovatelé důležití pro správné fungování demokratického systému, založeného na zásadách právního státu.

Oznamovatele korupce budou lépe chránit zákony. Kvóty pro ženy vládou neprošly

Číst článek

„Od nikoho bychom neměli očekávat, že bude riskovat poškození dobrého jména nebo ztrátu zaměstnání, aby poukázal na protiprávní jednání,“ upozornil ministr.

S původní podobou návrhu větší ochrany whistleblowerů přišla Evropská komise loni v dubnu, od té doby se o věci vyjednávalo.

Výsledný kompromis mimo jiné počítá s širokou oblastí působnosti pravidel. Zahrnuje oblasti jako je zadávání veřejných zakázek, finanční služby, předcházení praní špinavých peněz či veřejné zdraví, které jsou v příloze budoucí směrnice všechny uvedeny. Země se ale mohou rozhodnout rámec ještě rozšířit.

Britská vláda chce za vyzrazení státního tajemství trest až 14 let vězení, novinářům se to nelíbí

Číst článek

Součástí novinky budou i konkrétní ochranná opatření, jako je například zproštění odpovědnosti za porušení omezení týkajících se zveřejnění informací. Pravidla mají také zahrnovat seznam všech podpůrných opatření, která budou ve vztahu k oznamovatelům zavedena.

Ochrana se má vztahovat na širokou oblast osob, které by mohly být zasaženy v důsledku své snahy upozornit na nepravosti, jako jsou například zaměstnanci včetně úředníků na státní i místní úrovni, dobrovolníci a stážisté, jiní než výkonní členové správní rady nebo akcionáři.

Cestou by mělo být nejprve upozornění uvnitř firmy či úřadu, teprve pak využití kanálů zřízených veřejnými orgány. Firmy s více než 50 zaměstnanci a obce s více než 10 000 obyvateli budou mít povinnost vytvořit efektivní a účinné kanály, které budou moci whistlebloweři využívat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme