Ochránce moří Cousteau by oslavil sté narozeniny

Před sto lety se narodil Jacques-Yves Cousteau. Původně námořní důstojník se zapsal do historie jako autor řady dokumentárních filmů o životě v mořích a oceánech. Patřil k neúnavným bojovníkům za ochranu životního prostředí. Byl autoritou, kterou brali vážně i nejvýznamnější politici světa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo nad hladinou moře

Letadlo nad hladinou moře | Foto: Vojtěch Berger

Slavný oceánograf sloužil do roku 1957 ve francouzském námořnictvu. V roce 1956 natočil snímek Svět ticha, za který získal v Cannes Zlatou palmu.

„Svět ticha měl zásadní význam pro další objevování mořských hlubin. Dodnes je to absolutní klasika v oceánografii. Je to zároveň první film, který je vědci považován za velice hodnotný. Je to rok nula, kdy se lidstvo začalo seznamovat s bohatým životem v hlubinách oceánu,“ říká geograf a hydrolog Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Cousteau se zasloužil také o vývoj potápěčské výbavy a výstroje podmořských badatelů. V roce 1940 vynalezl aqualung, což byla potápěčská maska, která umožňovala potápět se do větších hloubek. Díky ní začal natáčet své první filmy a široká veřejnost měla možnost se dozvědět, jak vypadá život v oceánech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cousteau.mp3

Cousteau vyjížděl na výpravy s výzkumnou lodí, někdejší britskou minolovkou, která nese jméno Calypso. Loď nyní rezaví v Bretani a Cousteauova druhá manželka Francine shání peníze a usiluje o to, aby se loď stala národní památkou. Na opravu lodi je potřeba více než 6,5 milionu eur.

Jeho odkaz rozvíjí společnost Costeau, v jejímž čele stojí také Francine. Od svého muže převzala vztah k mořím a oceánům. Opakuje po něm, že všichni máme rádi moře a měli bychom ho chránit. A předcházet tak katastrofám podobným té z Mexického zálivu.

„Samozřejmě z toho plyne poučení: všemi prostředky se to snažit zastavit a využít téhle katastrofy, přesvědčit politiky a investory, aby více peněz dávali na vědecký výzkum, který by mohl ukázat cestu k využití čisté energie,“ řekla Francine Costeauová.

Jan Pokorný, Helena Berková, Michaela Vydrová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme