Ochranka Baracka Obamy čelí dalšímu sexuálnímu podezření

Sexuální aféra agentů americké tajné služby může mít větší rozměry, než se původně zdálo. Po incidentu s návštěvou prostitutek v Kolumbii teď zpravodajská agentura ve vnitřním vyšetřování prověřuje i podezření, že několik agentů a vojenských specialistů USA navštívilo striptýzový klub v metropoli středoamerického Salvadoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama na summitu o jaderné bezpečnosti v Soulu | Zdroj: Reuters

Informaci ovšem přinesla jedna menší americká televize s odvoláním na anonymní zdroj a Američané, kteří ji prověřují, zatím její důvěryhodnosti nepřikládají velkou váhu.

K prověřovanému salvadorskému incidentu mělo dojít před návštěvou prezidenta Obamy v této zemi v březnu 2011.

Z dalšího vyšetřování vyplynulo, že si agenti, stejně jako potom v Kolumbii, vzali prostitutky na pokoj. Zjistilo se také, že do podniku docházeli často i pracovníci amerického velvyslanectví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně politický analytik Milan Slezák vysvětloval dopady sexuálního skandálu amerických tajných služeb

V případech Salvadoru i Kolumbie panuje podezření, že mezi prostitutky mohly být nasazeny agentky z opačného tábora a dostat se k tajným informacím například na datových nosičích, které mohly zcizit v pokojích Američanů.

Americká vláda po odhalení kolumbijského incidentu tvrdila, že je ojedinělý. Teď ovšem čelí podezření, že v práci americké tajné služby mohou být vážné nedostatky.

„To se rozhodně ve volebním roce nemůže prezidentovi Baracku Obamovi hodit,“ dodává zahraničně politický analytik Milan Slezák

Tajná služba, pod kterou bodyguardi spadají, se přitom vždy těšila pověsti nejprofesionálnějšího sboru ve Washingtonu.

K incidentu v Kolumbii došlo v dubnu před příletem Baracka Obamy na panamerický summit. Několik členů jeho ochranky a 10 vojáků prezidentova doprovodu, kteří přijeli v předstihu, si objednali do hotelu prostitutky.

Ihned po odhalení bylo 11 členů ochranky postaveno mimo službu.

Milan Slezák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme