Ocitli jsme se v pasti, volají syrští povstalci z obléhaného Kusajru

Ze syrského města Kusajr se ozývá zoufalé volání o pomoc. Obléhá ho armáda a povstalci tvrdí, že je vládní jednotky masakrují. Žádají proto Západ, aby zasáhl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje v Sýrii | Zdroj: ČTK

Velitel povstalecké Svobodné syrské armády Selim Idriss v emotivním rozhovoru pro stanici BBC prohlásil, že se stovky rebelů ocitly v Kusajru v pasti.

„Umíráme, trpíme. Prosíme mezinárodní společenství o pochopení. Padesát tisíc obyvatel města čeká, až je všechny podřežou. Prosíme, přijďte a pomozte nám,“ prohlásil Idriss.

Povstalci vyzbrojení jen lehkými zbraněmi čelí v Kusajru dělostřelecké i vzdušné palbě a také několika tisícům bojovníků z Íránu i Libanonu, kteří stojí na straně režimu prezidenta Bašára Asada.

Zatímco Kusajr volá o pomoc, Moskva, Washington a OSN plánují, že se příští týden pokusí přesvědčit bojující strany k účasti na mírové konferenci, jak informovala ruská agentura Interfax.

Válkou trpí i děti

Mnozí odborníci upozorňují, že ve válkou zmítané zemi zůstává velké množství sirotků a zraněných dětí. „Děti jsou nejvíce ohrožené, nejvíce vystrašené, nejvíc trpí, jsou bezbranné, nevědí, co se děje,“ vysvětluje prezidentka Mezinárodní humanitární organizace lékařů Helios Tatiana Horáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentka Mezinárodní humanitární organizace lékařů Helios Tatiana Horáková přiblížila následky války

Dodává, že téměř od počátku občanské války působí v Sýrii dva šestičlenné týmy organizace Helios. Z celkem 45 lékařů jich prý bylo během konfliktu deset zraněno lehce, pět středně těžce a dva těžce.

Lékaři poskytují pomoc přímo v ulicích nebo v provizorních ošetřovnách, v poslední době jim ale podle Horákové dochází zdravotnický materiál. Jen od konce minulého roku prý tito lékaři ošetřili téměř 4000 zraněných, především dětí.

„Patnáct těžce zraněných dětí jsme vyvezli mimo Sýrii na odborná ošetření. Posledně to byly tři děti velmi těžce zraněné. Pětiletý chlapeček s několikanásobným průstřelem bříška, střela uvízla v pánevní kosti těsně vedle míšního kanálu. Děvčátka s průstřely plic, se střelou uvízlou v lebeční kosti. To jsou prostě alarmující věci,“ přibližuje Horáková.

Jan Prokeš, Nikola Bojčev, krw, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme