Evropská léková agentura doporučila očkování dětí od pěti do 11 let vakcínami od firem Pfizer/BioNTech

Evropská agentura pro léčivé přípravky ve čtvrtek dala doporučení pro aplikaci vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer/BioNTech také u dětí ve věku od pěti do 11 let. Podle Chytré karantény prvních 300 tisíc dávek do Česka dorazí v týdnu od 20. prosince. Státní ústav pro kontrolu léčiv na svém webu zveřejnil, že dávky by měly být třetinové.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská léková agentura doporučila očkování dětí od pěti do 11 let vakcínami od firem Pfizer/BioNTech | Foto: Lucy Nicholson | Zdroj: Reuters

Lékový úřad posuzoval bezpečnost a účinnost očkovací látky pro děti ve věku pěti až 11 let dva měsíce, konečné rozhodnutí musí přijmout Evropská komise. 

Chytrá karanténa na svém twitterovém účtu uvedla, že doporučení Evropské lékové agentury otevírá cestu pro očkování i v Česku. „Vakcínu máme pro děti objednanou. Prvních 300 tisíc dávek dorazí v týdnu od 20. prosince.

OČKOVÁNÍ: @EU Medicines Agency doporučila rozšíření registrace vakcíny Comirnaty pro děti ve věku 5 až 11 let. To otevírá cestu pro očkování i v České republice. Vakcínu máme pro děti objednanou. Prvních 300 tis. dávek dorazí v týdnu od 20. prosince.

13:21 – 25. 11. 2021

17 304

Na doporučení očkování dětí pracuje i Česká vakcinologická společnost. Na svém twitterovém účtu to potvrdil její předseda Roman Chlíbek. Vakcinologická společnost dokončuje doporučení pro toto očkování dětí,“ napsal. 

EMA dnes schválila a doporučila dětskou covid-19 vakcínu pro děti 5-11 let. První dodávky do Evropy, včetně ČR, začnou v týdnu od 20.12. 2021. Vakcinologická společnost dokončuje doporučení pro toto očkování dětí. europa.eu/!pyjX3x via @EU Medicines Agency

13:55 – 25. 11. 2021

8 65

Státní ústav pro kontrolu léčiv na webu informoval, že podávaná dávka bude asi třetinová. Přínosy jsou podle výboru Evropské lékové agentury zejména u dětí, které mají doprovodná onemocnění vedoucí k případnému vážnému průběhu nemoci covid-19.

„Nejčastější nežádoucí účinky u dětí ve věku pět až 11 let jsou podobné jako u dospívajících a dospělých ve věku 12 a více let. Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Tyto účinky jsou obvykle mírné nebo středně závažné a zlepší se během několika dnů po očkování,“ uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Vláda zvažuje omezení akcí nad 1000 lidí, zrušení vánočních trhů i noční uzavření restaurací

Číst článek

V Česku by se očkování týkalo asi 390 000 dětí ve věku pět až 11 let. Jednotlivé státy si vakcínu samostatně neposuzují, určující je doporučení Evropské lékové agentury, kde mají všechny země i své zástupce.

Vakcínou Pfizer/BioNTech jsou nyní v zemích Evropské unie očkováni lidé od 12 let. U mladších dětí od pěti let už použití této očkovací látky dříve schválily Spojené státy nebo Kanada. Přesto je podle dat o vakcinaci očkováno pět dětí do 11 let.

Vakcínu už dostalo také asi 191 000 dětí ve věku 12 až 15 let, což je asi 40 procent této věkové skupiny. Starší děti dostávají stejnou vakcínu jako dospělí.

Díky schválení vakcíny pro děti ve věku pět až 11 let bude potenciální maximální proočkovanost české populace až 90,9 procenta. 

V současné době by byla při kompletní proočkovanosti lidí nad 12 let maximálně 87,2 procenta. Z lidí starších 12 let vakcinaci alespoň jednou dávkou dosud postoupilo 70,2 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme