Argentinský ministr zdravotnictví přednostně očkoval známé proti covidu-19. Poté musel rezignovat

Argentinský ministr zdravotnictví Ginés González García nabízel známým přednostní vakcinaci proti covidu-19 na ministerstvu, aby se nemuseli objednávat do nemocnice. Na popud prezidenta proto v pátek rezignoval, uvedla agentura Reuters.

Buenos Aires Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ginés González García | Foto: Matias Baglietto | Zdroj: Reuters

Neoprávněné očkování v budově ministerstva vyšlo najevo poté, co se o něm v rozhlase rozpovídal 71letý novinář a přítel nyní již bývalého ministra Horacio Verbitsky. Ten uvedl, že ho González García pozval na ministerstvo na očkování po telefonu.

Po očkování Sputnikem V má vedlejší účinky procento Argentinců. Podle úřadů ale nejsou velmi závažné

Číst článek

Jeho doznání přišlo ve stejný den, kdy úřady v Buenos Aires spustily stránku, kam se mají začít hlásit osoby starší 80 let, aby se od pondělí mohly nechat naočkovat. Poptávka byla podle agentury AFP tak silná, že téměř všechny termíny byly hned obsazené.

Šéf rozhlasové stanice, která doznání Verbitského, jenž dříve informoval o řadě korupčních skandálů za vlády prezidenta Carlose Menema, odsoudil a oznámil, že ho přestane do vysílání zvát. Na twitteru pak uvedl, že je „nemorální, když jsou za situace, kdy je 50 000 mrtvých, očkovaní VIP”.

Skandál vyvolal odpor na sociálních sítích, kde se začal objevovat hashtag #vacunasvip (vakcínyVIP - pozn. red.).

‚Nechtěný zmatek’

Ginés González García je sám lékař a funkci ministra zdravotnictví vykonával už podruhé. Na svou obranu v pátek na twitteru sdělil, že k situaci došlo kvůli „nechtěnému zmatku” v jeho kanceláři v době, kdy byl mimo hlavní město.

Zhruba 45milionová Argentina překročila hranici 50 000 úmrtí po onemocnění covidem-19 už 13. února. Podle ministerstva zdravotnictví od začátku pandemie onemocněly více než dva miliony lidí. V Argentině se očkuje především vakcínou Sputnik V.

Podobný skandál otřásl politikou v Peru. V této zemi se podle AFP nechalo ještě před oficiálním zahájením vakcinace diskrétně naočkovat 487 osob včetně bývalého prezidenta, dvou ministrů, úředníků, akademiků, podnikatelů a apoštolského nuncia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme