‚Srdce Evropy koronavirem obzvláště trpí.‘ Bavorsko a Sasko chtějí poskytnout Česku rychlotesty a očkování

Bavorsko se Saskem chtějí České republice poskytnout vedle očkování proti nemoci covid-19 také rychlotesty. Na pondělní tiskové konferenci to prohlásil bavorský premiér Markus Söder. Zopakoval rovněž, že Německo nabízí Česku lůžka pro infikované. Pomoc v pondělí přislíbil i Söderův saský kolega Michael Kretschmer.

Mnichov/Drážďany Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský premiér Markus Söder

Bavorský premiér Markus Söder | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

Söder řekl, že je nezbytné pomoci srdci Evropy, na které pandemie obzvláště dolehla. „Srdce Evropy, trojzemí (Česka, Saska a Bavorska) koronavirem obzvláště trpí, proto musí dostat mimořádnou podporu,“ řekl. „Přejeme si také, aby od spolkové vlády a Evropy přišla další podpora ve zvýšených dodávkách vakcíny,“ poznamenal.

Saská firma nečeká na státní podporu a testuje na covid-19. ‚Hlavní je zdraví zaměstnanců,’ říká její šéf

Číst článek

„Aby mohlo srdce fungovat, srdce, které má tři komory, a to Bavorsko, Sasko a Česko, musíme pomoci českým partnerům. Nabízíme lůžka, nemocniční lůžka, za druhé chceme společně dodat Čechům rychlotesty a také očkování,“ řekl Söder.

Uvedl rovněž, že toto očkování míří do nejpostiženějších českých okresů a že se k němu dostanou i pendleři, kteří dojíždějí do Německa za prací. „Tím neposkytneme ochranu jen Česku, ale obzvláště pak sami sobě,“ dodal.

Kretschmer prohlásil, že je snadné očkovací látky darovat, když je jich dostatek. „To ale bohužel není případ Německa,“ řekl. Poznamenal, že možnosti jsou prozatím omezené, ale že i tak je nabídka otázkou vstřícného gesta.

„Položili jsme si otázku, zda počkat, než nás požádají, nebo se sami zeptat. Tak jsme se zeptali,“ uvedl saský premiér o nabídce očkovací látky. Na dodávce 15 000 dávek vakcíny firmy AstraZeneca se domluvili premiéři Saska, Bavorska a Durynska. Kretschmer doplnil, že s českou vládou jsou německé zemské vlády v úzkém kontaktu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme