Rusko začalo používat Sputnik V. Kdo se chce očkovat, musí přinést negativní test a občanský průkaz

Rusko zahájilo očkování proti koronaviru. Nemocnice jižně od Moskvy v pondělí oznámila, že minulý týden začala očkovat místní obyvatelstvo ruskou vakcínou Sputnik V. Uvedla to agentura Reuters, podle které se Rusko snaží udržet krok se západními výrobci očkovacích látek. Ruské úřady tvrdí, že Sputnik V dosahuje účinnosti 92 procent při ochraně lidí před nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Rusku začali testovat vakcínou Sputnik V | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Ústřední městská nemocnice v Domodědovu na svém webu uvedla, že obyvatelé, kteří se chtějí nechat očkovat, se musejí předem zaregistrovat na vládním webu a přinést negativní výsledek testu na covid-19 a doklad totožnosti.

Úřady v Ťumeni v pondělí ohlásily, že na místní univerzitě začaly klinické zkoušky druhé schválené ruské vakcíny EpiVakKorona, vyvinuté sibiřským biotechnologickým střediskem Vektor.

Zatím dobrovolníci podstupují vyšetření, po kterém mají následovat pozvánky k očkování. To má začít od 2. prosince, uvedla agentura TASS s tím, že Vektor pojistí všechny dobrovolníky pro různé případy, od zhoršení zdraví až po invaliditu. Čtvrtina dobrovolníků místo vakcíny dostane placebo.

V Rusku začala dle nařízení prezidenta Putina masová vakcinace ozbrojených složek proti koronaviru. Uvedl to ministr obrany Šojgu. Vakcínu dostane přes 400 tisíc vojáků. Souběžně s tím armáda zkoumá i využití plazmy naočkovaných vojáků, kteří mají vysoké množství protilátek.

09:27 – 28. 11. 2020

1 7

Počty nakažených koronavirem v Rusku od září rychle rostou, ale úřady se brání zavedení tvrdé uzávěry a ujišťují, že ke zvládnutí krize postačí cílená opatření. Operativní štáb v pondělí oznámil 26 338 nových případů nákazy koronavirem, z toho 6511 v Moskvě a 3691 v Petrohradě. Od začátku pandemie se nakazilo skoro 2,3 milionu Rusů, z toho téměř 40 tisíc nákaze podlehlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme