Slovinsko daruje Česku přes deset tisíc dávek vakcíny. Kdy k tomu dojde není jasné

Slovinsko daruje České republice 10 530 dávek vakcíny společností Pfizer/BioNTech jako pomoc v boji proti epidemii nemoci covid-19. Rozhodla o tom ve čtvrtek večer slovinská vláda, informovala v pátek slovinská média.

Lublaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovinsko daruje České republice 10 530 dávek vakcíny společností Pfizer/BioNTech. | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Kabinet Janeze Janši sdělil, že se jedná o projev solidarity s Českem. Neupřesnil, kdy by tato zásilka očkovací látky měla být předána. Podle zveřejněného sdělení ale bude Česku poskytnuta přímo od výrobce z jedné z budoucích dodávek určených pro Slovinsko.

Třetina mladých lidí projevila zájem o očkování proti koronaviru. 169 tisíc z nich má alespoň první dávku

Číst článek

Český premiér Andrej Babiš minulý pátek převzal před Národním očkovacím centrem v pražské hale O2 universum 40 950 dávek vakcíny firem Pfizer/BioNTech od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa.

V dubnu slíbily Česku vakcíny Slovinsko, Rakousko a Maďarsko. Na přeposlání zhruba 80 000 dávek se země domluvily poté, co Praha nesouhlasila s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v Evropské unii. V té době patřila Česká republika k zemím nejvíce postiženým covidovou pandemií.

Dar nebo zápůjčené vakcíny?

Podle dřívějšího sdělení mluvčí vlády Jany Adamcové budou očkovací látky pouze zapůjčeny.

Pro mladé jen vakcíny od Moderny a Pfizeru, zvažují vakcinologové. Chystají nové doporučení

Číst článek

„V případě vakcíny z Rakouska, Maďarska a Slovinska jde o zápůjčku, kterou vrátíme, až budeme mít dostatek vakcíny,“ uvedla. Kdy a za jakých podmínek Česko bude očkovací látky vracet, není jasné.

„Nejsou stanoveny termíny, jedná se o gentlemanskou dohodu na úrovni předsedů vlád,“ vysvětlila. Babiš k tomu řekl, že takový postup byl zamýšlen od počátku.

Podle slovinských médií by ale zmíněných 10 530 dávek očkovací látky, o nichž informovala ve čtvrtek Janšova vláda, měly být darem.

Stejně tak by darem, a to od Srbska, mělo být 100 000 dávek rovněž vakcíny od společností Pfizer/BioNTech, které 31. května dopravilo vojenské letadlo z Bělehradu do Prahy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme