Od atentátu na prezidenta Kennedyho uplynulo 45 let

Američané si připomínají 45. výročí atentátu na prezidenta Johna Kennedyho. Právě 22. listopadu 1963 ho zasáhly kulky vystřelené Lee Harvey Oswaldem. I po téměř pěti desítkách let je Kennedyho tragická smrt pro Američany jednou z událostí, která formovala jejich národní dějiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John F. Kennedy | Foto: Archiv ČRo

Kde jste byl a co jste dělal, když zastřelili Kennedyho? Tuto mnohokrát opakovanou otázku pokládají některé místní noviny Američanům, kteří jsou v takovém věku, aby si události z listopadu 1963 mohli pamatovat. Jejich odpovědi přinášejí v dnešním vydání.

Stranou nezůstávají ani televizní kanály. Populární stanice Fox News například dnes večer odvysílá záznam předvolební televizní debaty mezi Johnem Kennedym a Richardem Nixonem z roku 1960. Právě toto slovní klání přispělo ke Kennedyho vítězství ve volbách.

Oficiálně zůstává pro úřady Kennedyho atentátníkem podivínský mladík Lee Harvey Oswald. Konspirační teorie, podle kterých se stal Kennedy obětí spiknutí bezpečnostních služeb nebo tajemných zájmových skupin, neztrácejí ovšem ani po 45 letech pro část Američanů přitažlivost a zůstávají součástí populární kultury.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme