Od bojů o Duklu uplynulo 64 let

64. výročí Karpatsko-dukelské operace si připomínají lidé na východním Slovensku. Boje o Dukelský průsmyk se řadí mezi největší horské bitvy 2. světové války a padlo při nich kolem 70 tisíc vojáků, mezi nimi i 1 800 mužů a žen 1. česko-slovenského armádního sboru, takzvané Svobodovy armády. Květiny ke hrobům v sobotu položili i vrcholní slovenští politici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank T 34/76 | Foto: Archiv

Na polsko - slovenské hranici dodnes lidé nacházejí pozůstatky bojů, lesy skrývají nevybuchlou munici a houbaři čas od časů objeví i zbytky vojenské techniky.

Historici připomínají, že boje o Duklu využívali komunisté k propagandě a zamlčovali, že vojenská operace byla špatně načasovaná, vojáci vyčerpaní a málo připravení na dobře zajištěnou německou obranu v horském průsmyku. I proto je celá oblast plná hřbitovů a pomníků neznámých vojáků a jedna část nese název Údolí smrti.

Výročí Dukly připadá na 6. října, kdy bojovníci zlomili německý odpor a vojáci Svobodovy armády vstoupili na území své vlasti. 6. říjen se proto dříve slavil jako Den československé armády.

Mnoho článků z historie 2. světové války naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme