Od katastrofy v jižní Asii uplynuly tři měsíce
Přes 300 tisíc mrtvých a statisíce lidí bez střechy nad hlavou - takové jsou následky přírodní katastrofy, která přesně před 3 měsíci zasáhla jihovýchodní Asii. Zemětřesením a následnou vlnou tsunami bylo postiženo 11 zemí v Indickém oceánu, nejvíce obětí, 240 tisíc hlásí Indonésie. Těžké škody byly napáchány i v Thajsku, jižní Indii a na Srí Lance. Obnova zničených regionů bude v některých případech trvat i dlouhá léta, nejdéle zřejmě v indonéském Acehu.
Stále tam pokračuje pátrání po pohřešovaných. Desítky obcí zmizely ze zemského povrchu. 240 kilometrů pobřeží bylo zcela zničeno a moře postoupilo místy až několik set metrů do vnitrozemí. Asi 750 tisíc lidí zůstává v uprchlických táborech odkázáno na pomoc humanitárních pracovníků. V jednom z nich je i 37letá Sabaríja. "Moje dcera i manžel při katastrofě zahynuli. Vlna je smetla a dosud je nikdo nenašel. Aspoň o tom nevím."
V Indonésii se dosud nikdo nezabýval identifikací mrtvých. Každý den se nachází tisíc těl. Krátce po katastrofě to bylo i šest tisíc denně. Vzhledem k muslimskému náboženství musela být všechna co nejdřív pohřbena. Na rozdíl od Thajska tak v Indonésii mají oběti pouze čísla. Naposledy se zastavilo u 130 tisíc. Dalších 90 tisíc je stále pohřešováno, i když úřady je de facto považují za mrtvé.
Jaký je nyní v provincii stav, to Českému rozhlasu řekl jeden z velících důstojníků indonéské armády v Acehu podplukovník Partodi. "Situace je dnes samozřejmě mnohem lepší. Většina z těch, co přežili, ale přisla o střechu nad hlavou a je ubytována v provizorních ubytovnách. Ke zklidnění došlo i kvůli pokračujícímu jednání se separatisty z Hnutí za svobodný Aceh. Co se nám však nedaří, to je přesvědčit lidi, aby se vrátili do rodných obcí a začali znovu. Většina z nich má stále panickou hrůzu z moře."