Od konce války poprvé překročil jihokorejský představitel demilitarizovanou zónu

V Pchjongjangu začíná Korejský summit. Po sedmi letech se setkávají nejvyšší představitelé Severní a Jižní Koreje. Jihokorejský prezident Roh Mu-hjon při cestě do KLDR také jako vůbec první hlava státu od konce Korejské války překročil demilitarizovanou zónu rozdělující Korejský poloostrov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demarkační pásmo | Foto: koreascope.org

Za setkání s diktátorem Kim Čong-ilem v roce 2000 získal tehdejší jihokorejský prezident Kim Te-džung Nobelovu cenu míru. Cesta současné hlavy státu Roh Mu-hjona má sice potvrdit zlepšující se vzájemné vztahy, konkrétní výsledky od ní ale očekávat nelze a je spíše považovaná za návštěvu plnou symbolických gest. Tím nejsledovanějším bylo překročení demilitarizované zóny, která od roku 1953 rozděluje Korejský poloostrov.

Tématem rozhovorů Kim Čong-ila a Roh Mu-hjona bude především ekonomická a energetická pomoc Severní Koreji. Pchjongjang také potřebuje obnovit infrastrukturu zničenou nedávnými záplavami. Naopak kontroverzní témata jako porušování lidských práv či osud unesených Jihokorejců nastolena nebudou.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme