Od legalizace eutanazie v Nizozemsku uplynulo pět let

Nizozemsko legalizovalo před pěti lety eutanazii - stalo se tak první zemí na světě, která umožnila lékařům legálně pomoci pacientům, kteří se kvůli nevyléčitelné chorobě a utrpení rozhodli odejít dobrovolně ze světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský palác v Amsterdamu | Foto: europa.eu.int

Eutanazie zůstává kontroverzním tématem, a to i pět let poté, co horní komora nizozemského parlamentu definitivně stvrdila, že za dodržení jistých podmínek může lékař pomoci pacientovi, aby skončil život, se ozývají hlasy proti. Obvykle argumentují biblí a lékařskou etikou.

Zastánci eutanazie naopak připomínají, že dotyčný pacient musí trpět nevyléčitelnou chorobou, nesnesitelnou bolestí a musí být navíc duševně zdravý, aby své přání mohl sám vyjádřit. Zákon o eutanazii také neznamená, že by na ni někdo měl nárok; lékař ji může vždy odmítnout.

Ve stopách Nizozemska se vydaly zakrátko Belgie a Švýcarsko. V jiných evropských zemích jsou úřady v mnohých případech zdrženlivé. Asistenci lékaře při odchodu člověka ze světa sice neumožňují zvláštním zákonem, ale zůstávají vůči podobným případům více či méně tolerantní.

Například ve Švédsku je aktivní účast lékaře při eutanazii považovaná za přestupek, který se musí nahlásit, ale nejde o zločin. V jiných zemích se lékaři přiznávají k takzvané "pasivní" eutanazii. Ta znamená, že přestanou trpícímu nevyléčitelnému pacientovi podávat léky.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme