Od papeže se očekává očištění církve od skandálů i boj s vatikánskou byrokracií

Nový papež František měl napilno hned první den po zvolení. Ve čtvrtek ráno se soukromě pomodlil v bazilice Panny Marie sněžné. Po návratu do Vatikánu se František opět sešel s kardinály na společné mši v Sixtinské kapli. První lídr katolíků z Latinské Ameriky bude vytížený i v příštích dnech a později ho čekají ještě náročnější úkoly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový papež František, dosud kardinál Jorge Mario Bergoglio, v Sixtinské kapli | Zdroj: Reuters

Argentinský jezuita předstoupil před nadšené a překvapené davy věřících poprvé ve středu večer, asi hodinu poté, co bílý dým ze Sixtinské kaple oznámil světu dohodu kardinálů na novém papeži.

Ten ke katolíkům znovu promluví z balkonu nad náměstím svatého Petra v neděli během tradiční bohoslužby Anděl páně. Předtím ještě František přijme novináře z celého světa. To už by mohl naznačit, jak se postaví k duchovním i politickým výzvám, které mu nová role přináší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Očekávání od nového papeže Františka shrnuje redaktor Jan Prokeš

Kromě očištění církve od sexuálních skandálů nebo reformy vatikánské vlády a banky by se měl nový svatý otec soustředit na přiblížení církve lidem, evangelizaci, obranu křesťanů a dialog s jinověrci, zejména v Asii. Hlasité jsou i požadavky, aby dal Vatikán víc moci jednotlivým biskupstvím.

Sociální nerovnost označil dosavadní kardinál Bergoglio z Buenos Aires za do nebe volající hřích. Víc než jeho předchůdce, akademik a vatikánský funkcionář, by prý měl František rozumět běžným lidským problémům.

V přístupu k potratům, homosexuálům nebo možnosti svěcení žen se od argentinského konzervativce žádná revoluce nečeká, přestože prý dokázal převahu soucitu nad bigotností při láskyplném setkání s nemocnými AIDS.

Rozvířit by naopak mohl jako nově příchozí vody vatikánské kurie. Vatikánská byrokracie je totiž někdy vnímaná jako hnízdo italských hodnostářů, kteří se starají hlavně o vzájemné pletichy. Se změnami v nejvyšším vedení včetně pozice státního sekretáře ale zřejmě nebude nový papež spěchat.

Dvousetšedesátý šestý papež dostane slib věrnosti od kardinálů i rybářský prsten a slavnostní sutanu při inauguraci v úterý na svátek svatého Josefa.

Papež František | Foto: Český rozhlas

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme