Od předání Hongkongu Číně uplynulo deset let

Hongkong by měl co nejdříve získat plnou demokracii. Pro Český rozhlas to uvedla bývalá šéfka hongkongské vlády Anson Chan v souvislosti s 10. výročím předání někdejší britské kolonie Číně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sochy filmového štábu

Sochy filmového štábu | Foto: Robert Mikoláš

Hongkong už deset let existuje jako zvláštní administrativní region fungující na principu "jedna země, dva systémy", Peking ale podle Anson Chan nechce povolit obyvatelům 7,5milionového Hongkongu, aby si své představitele volili sami.

"Všeobecné volební právo dá představitelům Hongkongu i členům zákonodárného sboru legitimitu. Učiní ho to lépe spravovatelným a vláda se bude skutečně řídit pouze zájmy místních obyvatel, tedy tím, co je pro ně nejlepší. Takže pravidlo "jeden člověk jeden hlas" musí být prosazeno co nejrychleji a doufáme, že tomu bude už v příštích volbách, tedy v roce 2012."

V současnosti je v čele Hongkongu politik vybíraný 800člennou radou, ve které je drtivá většina stoupenců čínské vlády, konečné schválení pak také záleží na Pekingu.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme