Od smrti italského studenta v Káhiře uplynul měsíc. Mluví se i o roli egyptské bezpečnosti

Egyptská policie prý za minulý rok zabila a mučila stovky lidí. Tvrdí to nevládní organizace Nadím, která problematiku mapuje. Nedávné incidenty vyvolaly po dlouhé době pouliční protesty a stávky a podezření se na egyptskou bezpečnost snáší i v případě vraždy italského studenta Giulia Regeniho. Zmizel v Káhiře přesně před měsícem, tedy v den výročí egyptské revoluce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínka na Giulia Regeniho na Americké univerzitě v Káhiře

Vzpomínka na Giulia Regeniho na Americké univerzitě v Káhiře | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Měsíc po zmizení Giulia Regeniho uspořádali jeho učitelé a kolegové na Americké univerzitě v Káhiře vzpomínkové setkání.

„Giuliova snaha o pochopení problémů, kterým čelí nezávislé profesní svazy v Egyptě, byla vedena jeho intelektuální zvídavostí. Stála za ní ale také víra, že se obyčejní Egypťané můžou organizovat a prosazovat svá ztracená práva,“ připomněla profesorka politologie Rabáb Mahdíová předmět Regeniho výzkumu pouličních prodavačů.

V takových sociálních hnutích ale egyptský režim vidí opoziční potenciál. „Jeho strašná smrt vypovídá o jeho obrovském akademickém a výzkumném nasazení. Stala se ale i výkřikem proti mizení lidí v Egyptě, represi a mučení,“ dodala pohnutě profesorka Mahdíová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před měsícem zmizel v Káhiře italský student, jehož tělo se později našlo se stopami po mučení. Přátelé, známí a italská vláda podezírají z jeho smrti egyptskou bezpečnost. Více zpravodaj Štěpán Macháček

Egyptské úřady vůbec nepřipouštějí, že by měla bezpečnost se zabitím italského studenta cokoli společného. Jeho kolegové ale mají jiný názor.

„Žádné důkazy, které bychom mohli předložit soudu, nemáme. Existuje ale dlouhý a tragický seznam zákroků státu proti výzkumníkům, veřejnosti, proti komukoliv, kdo říká nebo zkoumá něco, co je státu nepříjemné. Takže si nemůžu pomoct, ale jasně se mi to skládá dohromady. Důkazy nemáme, máme ale podezření,“ říká antropolog Rámí Alí z Americké univerzity v Káhiře.

Mučení potvrdila i egyptská pitva

Regeniho tělo se našlo počátkem února vedle dálnice za Káhirou. Pachatelé možná chtěli vzbudit dojem, že se stal obětí nehody. Egyptská a následně italská pitva ale ukázala jasné stopy mučení, včetně zásahů elektrickým proudem.

Italský ministr vnitra Angelino Alfano popsal zranění jako důsledek nelidského, ba přímo zvířecího zacházení. Egyptští vyšetřovatelé uvažují o kriminálním motivu vraždy, případně o nějaké osobní odplatě.

Italské úřady ale stejně jako Regeniho kolegové silně podezírají právě egyptskou bezpečnost. Vyšetřování vede důstojník, který byl sám v roce 2003 usvědčen z mučení a vraždy. Itálie si navíc stěžuje na špatnou spolupráci s Egypťany na tomto případu.

„Bublina Americké univerzity vás neochrání“ vyjadřuje obavy studentů a akademiků transparent na budově fakulty | Foto: Štěpán Macháček

Úřady centrum Nadím zakázaly

Bez ohledu na okolnosti Regeniho smrti vydala egyptská nevládní organizace Nadím zprávu o bezmála 500 úmrtích a 700 případech mučení, kterých se loni údajně dopustila bezpečnost. Vláda tyto informace popírá. Krátce po smrti Giulia Regeniho se nicméně centrum Nadím dočkalo od úřadů zákazu činnosti.

„Rozhodli o našem uzavření, protože přinášíme svědectví o každodenních případech smrti, mučení, porušování a absenci zákonů v Egyptě,“ prohlásila ředitelka Áida Sajf ad-Daulová.

Centrum Nadím případy policejního násilí nejen dokumentuje, ale pomáhá především jeho obětem. „Ať už centrum Nadím zavřou, nebo ne, budeme zprávy o násilí a mučení vydávat i nadále,“ potvrdila rozhodně ředitelka centra.

Svévolné chování některých policistů uznal jako problém i prezident Abd al-Fattáh Sísí a slíbil jejich přísnější trestání. Zřejmě si dobře uvědomuje, že právě násilné praktiky policie vedly před pěti lety k pádu režimu Husního Mubáraka.

Giulio Regeni zmizel v centru Káhiry večer 25. ledna v napjaté atmosféře pátého výročí egyptské revoluce. Jeho tělo se našlo 3. února vedle dálnice za Káhirou | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme